Φιλική νίκη κόντρα στη Γιουνάιτεντ με... τους «νέους» της η Ρεάλ

Πέμπτη, 27/7/2023 - 08:52

Νικηφόρα συνέχισε τα καλοκαιρινά φιλικά προετοιμασίας της στις ΗΠΑ η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς μετά τη Μίλαν επικράτησε και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με 2-0.

Οι «μερένχες» πήραν τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Τεν Χαγκ, έχοντας για σκόρερ δύο από τα φετινά τους μεταγραφικά αποκτήματα, τον Τζουντ Μπέλινγκχαμ και τον Χοσέλου. Για τη Γιουνάιτεντ, το ντεμπούτο του πραγματοποίησε ο Αντρέ Ονάνα, που αποκτήθηκε πριν από λίγο καιρό από την Ίντερ για να γεμίσει τα παπούτσια του Νταβίντ Ντε Χέα.

Η Ρεάλ μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα μόλις το 6ο λεπτό, με τον Μπέλινγκχαμ να σκοράρει για πρώτη φορά με τη φανέλα των «μερένχες». Ο Άγγλος ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας και με υπέροχη λόμπα νίκησε τον Ονάνα, που βρέθηκε εκτός θέσης, για το 1-0.

Η Γιουνάιτεντ είχε τις δικές τις καλές στιγμές αλλά δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, Αντσελότι και Τεν Χαγκ πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές και δοκιμές, με τη Ρεάλ να χτυπάει ξανά, αυτήν τη φορά στο φινάλε του αγώνα.

Στο 89ο λεπτό, ο Χοσέλου με υπέροχο ψαλιδάκι έγραψε το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.