Φιλική νίκη για Ομόνοια, αποχώρησε τραυματίας ο Ντάρμπισαϊαρ

Σάββατο, 27/7/2019 - 16:53

Τη δεύτερη νίκη της στην Πολωνία, στο τελευταίο της φιλικό στο βασικό στάδιο προετοιμασίας, πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου (27/07) η Ομόνοια.

Το τριφύλλι κέρδισε με 2-1 τη Ζαλγκίρις, παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια εξαργύρωσε την υπεροχή της και έφτασε στην ανατροπή χάρη στα γκολ των Κακουλλή (70’) και Κούσουλου (87’). Ο Χένινγκ Μπεργκ χρησιμοποίησε 17 ποδοσφαιριστές.

Τραυματίας αποχώρησε από το παιχνίδι ο Ματ Νταρμπισαϊαρ. Ο Άγγλος επιθετικός τραυματίστηκε και βγήκε εκτός στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα, όπως τις μετέφερε το γραφείο Τύπου της ομάδας:

• 2′ Συρτό σουτ του Γκόμεθ εκτός περιοχής, απέκρουσε ο τερματοφύλακας.
  • 12′ Ωραία σέντρα του Τιάγκο, πλασέ του Εζρά, απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ζαλγκίρις.
  • 29′ Σουτ του Βίτορ Γκόμες από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο έξω.
  • 30′ Σέντρα του Γιόρντι Γκόμεθ, πλασέ του Ραμίρεζ, έδιωξε ο τερματοφύλακας σε κόρνερ.
  • 38′ Σουτ για τη Ζαλγκίρις, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και ο Ουζόχο απέκρουσε δύσκολα.
  • 45′ ΓΚΟΛ 0-1: για τη Ζαλγκίρις με πλασέ μετά από απόκρουση του Ουζόχο.
  • 50’ Κάθετη πάσα του Τιάγκο στον Ραμίρεζ, ο οποίος πλάσαρε, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
  • 55′ Ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ με τον Κακουλλή, μετά από σέντρα του Περέιρα.
  • 56′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ με την κεφαλιά του Ραμίρεζ μετά από σέντρα του Περέιρα.
  • 57′ Εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.
  • 66′ Σέντρα του Κακουλλή, σουτ του Ραμίρεζ, η μπάλα ελάχιστα έξω.
  • 68′ Ευκαιρία για τη Ζαλγκρίς μετά από εκτέλεση φάουλ.
  • 68′ Ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ με τον Ραμίρεζ μετά από κάθετη πάσα του Τιάγκο.
  • 70′ ΓΚΟΛ 1-1: Ισοφαρίζει η ΟΜΟΝΟΙΑ μετά από σέντρα του Περέιρα και σουτ του Κακουλλή.
  • 73′ Νέα ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ, πάλι με τον Ραμίρεζ, ο οποίος από πολύ κοντά έκανε το πλασέ, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας.
  • 81′ Σουτ του Τιάγκο εντός περιοχής, η μπάλα λίγο έξω.
  • 82′ Ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ μετά από αντεπίθεση, κέρδος το κόρνερ για την ομάδα μας.
  • 87′ ΓΚΟΛ 2-1 για την ΟΜΟΝΟΙΑ: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τιάγκο, ο Κούσουλος έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!
  • 89′ Ευκαιρία για τη Ζαλγκίρις με σουτ εντός περιοχής, το οποίο κατέληξε έξω.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Λανγκ, Κούσουλος, Περέϊρα (73’ Μαυρίας), Μανρίκε, Γκόμες (73’ Κατελάρης), Γκόμεθ, Εζρά (56’ Τζιωνής / 80’ Λοΐζου), Χριστοφή (46’ Κακουλλής), Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ (21’ Ραμίρεζ).