Έξι χαμένοι βαθμοί για την ΑΕΚ μετά το 85’ από αέρος

Δευτέρα, 12/2/2024 - 09:25

Η ΑΕΚ απώλεσε τεράστια ευκαιρία να είναι μόνη στην κορυφή της Stoiximan Super League δεχόμενη την ισοφάριση στο 89’ από τον ΠΑΟΚ για το τελικό 1-1 στο ντέρμπι της Τούμπας.

Οι «κιτρινόμαυροι» για τρίτη φορά την τρέχουσα περίοδο έχασαν δύο βαθμούς σε παιχνίδι που κρατούσαν τη νίκη δεχόμενοι γκολ μετά το 85ο λεπτό. Μάλιστα, κατά… διαβολική σύμπτωση, η ισοφάριση έχει έρθει από αέρος και από την αδυναμία της κιτρινόμαυρης άμυνας να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Στην 10η αγωνιστική, στις 4 Νοεμβρίου, η ΑΕΚ ισοφαρίστηκε στο τελικό 1-1 από την Κηφισιά από τον Βαφέα στο 85’.

Στις 21 Δεκεμβρίου, για την 15η αγωνιστική, η «Ένωση» δέχτηκε ψυχρολουσία από τον Πανσερραϊκό με τον Θυμιάνη να εκμεταλλεύεται το λάθος του Αθανασιάδη και να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 94’.

Και, χθες, στις 11 Φεβρουαρίου 2024, για την 22η αγωνιστική, η κεφαλιά του Κεντζιόρα στο 89’ στέρησε στην ΑΕΚ τη νίκη στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Συνολικά, έξι χαμένοι βαθμοί που στοιχίζουν ακριβά στην πορεία της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα, η «Ένωση» είχε… φλερτάρει με γκέλα με ανάλογο τρόπο και στην 6η αγωνιστική, στις 28 Σεπτεμβρίου απέναντι στον Ατρόμητο στην Opap Arena, όταν ο Σιντιμπέ αποβλήθηκε κάνοντας πέναλτι και ο Ανγκιέλσκι είχε ισοφαρίσει στο 89’, με τον Γκατσίνοβιτς-ωστόσο-να χαρίζει στην ομάδα του τη νίκη (2-1) με πέναλτι στο 95’.