Οκτώ φορές που τα εκτός έδρας γκολ έκριναν πρόκριση κυπριακών ομάδων (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 24/6/2021 - 19:30

Όπως έκανε γνωστό η UEFA από τη νέα ποδοσφαιρική περίοδο τα εκτός έδρας γκολ στις διοργανώσεις της δε θα έχουν πλέον σημασία. Έτσι, στα νοκ άουτ παιχνίδια, μια ομάδα για να πάρει την πρόκριση θα πρέπει να έχει «καθαρό» σκορ έναντι της αντιπάλου της.

Οκτώ φορές κατά το παρελθόν τα εκτός έδρας γκολ έκριναν πρόκριση κυπριακών ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Από τις οκτώ φορές, τις τρεις οι ομάδες μας πήραν την πρόκριση, ενώ τις άλλες πέντε γνώρισαν τον αποκλεισμό.

Η αρχή έγινε τη σεζόν 2002/03 με την Ανόρθωση στον πρώτο προκριματικό γύρο του κυπέλλου UEFA κόντρα στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης. Η πρώτη αναμέτρηση στη Θεσσαλονίκη έληξε με 4-2 υπέρ του «Γηραιού». Στη ρεβάνς του ΓΣΠ η Ανόρθωση πήρε την πρόκριση καθώς επικράτησε με 3-1. Έτσι, στο συνολικό 5-5 η «Κυρία» υπερτερούσε στα εκτός έδρας γκολ έναντι της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Στη συνέχεια, τη σεζόν 2008/09 ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ να πάρει την πρόκριση με εκτός έδρας γκολ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» για το δεύτερο προκριματικό γύρο του UEFA είχαν μείνει στο ισόπαλο 2-2 στο ΓΣΠ με τον Ερυθρό Αστέρα.

Στη ρεβάνς του «Μαρακανά» η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε ξανά στο ισόπαλο 2-2. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση, με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει την πρόκριση καθώς το τελικό 3-3 του έδινε προβάδισμα ελέω του ενός περισσότερου εκτός έδρας γκολ. «Χρυσός» σκόρερ ο Μιροσάβλεβιτς στο 116ο λεπτό.

Να σημειώσουμε πως η κυπριακή ομάδα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς στο 100ο λεπτό της αναμέτρησης ο Χιώτης αποβλήθηκε και τη θέση του πήρε ο Μιχάλης Μορφής.

Για την ιστορία, να αναφέρουμε πως στο αρχικό σχήμα του ΑΠΟΕΛ ήταν ο νυν προπονητής της ομάδας, Σάββας Πουρσαϊτίδης. Παράλληλα, στην ενδεκάδα των Σέρβων ήταν ο Ιβάν Τρισκόφσκι ο οποίος πέρασε στη συνέχεια από Ένωση και ΑΠΟΕΛ πριν εδραιωθεί ως αρχηγός της ΑΕΚ.

Τη σεζόν 2010/11 ο Απόλλωνας γνώρισε τον αποκλεισμό από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ελέω του εκτός έδρας γκολ. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα της Λεμεσού για τον τρίτο προκριματικό του Europa League κόντρα στη ρωσική, Σιμπίρ, στην πρώτη αναμέτρηση εκτός έδρας γνώρισε την ήττα με 1-0. Στη ρεβάνς του Τσιρείου, παρά τη νίκη με 2-1 ο Απόλλωνας αποκλείστηκε καθώς υστερούσε στα εκτός έδρας γκολ κόντρα στους Ρώσους.

Μετά τον Απόλλωνα ακολουθούν τρεις φορές της Ομόνοιας κατά τις οποίες το «τριφύλλι» έχανε τις προκρίσεις στα εκτός έδρας γκολ. Η αρχή έγινε τη σεζόν 2011/12 στα play-off του Europa League κόντρα στη Σάλτσμπουργκ, Αυστρίας. Στο ΓΣΠ στην πρώτη αναμέτρηση οι «πράσινοι πήραν τη νίκη με 2-1, όμως ηττήθηκαν με 1-0 στην Αυστρία χάρις στο γκολ του Χίντερεγκερ στο 51ο λεπτό. Έτσι, υστερούσαν στα εκτός έδρας γκολ.

Αργότερα, τη σεζόν 2015/16 για τον τρίτο προκριματικό του Europa League η Ομόνοια έχασε την πρόκριση ξανά για τα εκτός έδρας γκολ. Κόντρα στην Μπρόντμπι της Δανίας, το «τριφύλλι» στην πρώτη εκτός έδρας αναμέτρηση έμεινε στο ισόπαλο 0-0. Στο ΓΣΠ οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 2-2. Έτσι, οι Δανοί προκρίθηκαν καθώς είχαν το προβάδισμα με τα δύο γκολ που πέτυχαν εκτός έδρας.

Τελευταία φορά που η κυπριακή ομάδα αποκλείστηκε ελέω του εκτός έδρας γκολ ήταν την περίοδο 2016/17. Η Ομόνοια για το δεύτερο προκριματικό του Europa League δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ. Το πρώτο παιχνίδι στο Ισραήλ βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 1-0. Στη ρεβάνς του ΓΣΠ, παρά τη νίκη της Ομόνοιας με 3-2, η πρόκριση πήγε στην ομάδα του Ισραήλ καθώς είχε περισσότερα εκτός έδρας γκολ.

Μετά τους τρεις διαδοχικούς αποκλεισμούς της Ομόνοιας, ακολούθησε η πρόκριση του Απόλλωνα στους ομίλους του Europa League χάρις στα εκτός έδρας γκολ. Η ομάδα της Λεμεσού στα play-off της διοργάνωσης της σεζόν 2018/19, στην πρώτη αναμέτρηση με τη Βασιλεία ηττήθηκε στην Ελβετία με 3-2. Έτσι, το 1-0 του ΓΣΠ στη ρεβάνς, ήταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στους «γαλάζιους».

Την ίδια περίοδο (2018/19), η Ανόρθωση για τον πρώτο προκριματικό του Europa League, γνώριζε οδυνηρό αποκλεισμό. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 2-1 της Αλβανικής, Λάτσι, στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», ενώ στη ρεβάνς ηττήθηκε με 1-0 και αποκλείστηκε.