«Κόλλησε» με τον Εθνικό και... πέταξε δύο βαθμούς η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 14/2/2024 - 20:53

«Χορταστική» ισοπαλία στο Δασάκι!

Η Ομόνοια συμβιβάστηκε με το εμφατικό 2-2 με τον Εθνικό, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση παίρνοντας από νωρίς... κεφάλι στο σκορ, με τους Στεπίνσκι (10') και Σεμέδο (13') να στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα της και μετά την ανάπαυλα, η ομάδα της Άχνας δείχνοντας μαχητικότητα και ψυχή και μπόρεσε να ισοφαρίσει με τους Μ. Ηλία (50') και Καμπρέρα (85'), παίρνοντας έναν πολύ σημαντικό βαθμό.

Έτσι το σύνολο του Σατσιά ανέβηκε στους 25 βαθμούς, τοποθετούμενο στην δέκατη θέση και το «τριφύλλι» ανέβηκε στους 46 βαθμούς, οπισθοχωρώντας στην πέμπτη θέση.

Στην επόμενη (26η) αγωνιστική, ο Εθνικός φιλοξενείται το Σάββατο (17/02, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» από τον Απόλλωνα και η Ομόνοια υποδέχεται την ίδια μέρα (17/02, 16:30), στο ΓΣΠ τον Οθέλλο.

Τεράστια φάση για τον Εθνικό μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Μάριο Ηλία να ανεβαίνει από τα δεξιά να δίνει στον Ντράζιτς που έκανε το σουτ που κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Πρώτη τελική για την Ομόνοια στο 7ο λεπτό, με τον Σεμέδο να επιχειρεί το σουτ στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» άνοιξαν τον σκορ στο δέκατο λεπτό, με τον Μπέζους να δίνει στον Στεπίνσκι , που μπήκε στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Μπογκαντίνοβ.

Η ομάδα της Λευκωσίας έκανε το 2-0 στο 13ο λεπτό, με τον Κούσουλο να πασάρει στον Σεμέδο, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

Νέα ευκαιρία για το «τριφύλλι» στο 28ο λεπτό, με τον Στεπίνσκι να δοκιμάζει το σουτ και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Το σύνολο του Σατσιά μείωσε το σκορ στο 50ο λεπτό, με τον Ηλία να παίρνει την μπάλα στο ύψος της περιοχής και να νικάει τον Φαμπιάνο με δυνατό σουτ.

Ο Εθνικός ισοφάρισε στο 85ο λεπτό, με τον Καμπρέρα να επιχειρεί μακρινό σουτ.

Εθνικός (Μαρίνος Σατσιάς): Μπογκατίνοφ, Στυλιανού, Λομοτέι, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο,  Περατικός (79′ Σπιρόφσκι), Λίπσκι (79′ Ιωαννίδης), Πεχλιβάνης, Ντράζιτς (72′ Αγγελόπουλος), Μ. Ηλία (72′ Μεσγκίντα), Καμπρέρα.

Ομόνοια (Τσέτιλ Ρέιχνταλ): Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χάμπος (90+2′ Κακουλλής), Μπέζους, Φράνσον (61′ Σίμιτς), Σεμέδο, Στεπίνσκι.

Ο απόηχος του αγώνα

Μαρίνος Σατσιάς (Εθνικός): «Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Χάσαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά. Δείξαμε χαρακτήρα. Είμαι περήφανος που είμαι σ’ αυτή την ομάδα. Σήμερα θα ήταν άδικο να χάναμε. Θέλω να αναφερθώ σε δυο ανθρώπους. Πρώτα στον Απόστολο που έκανε εξαιρετική δουλειά στην ομάδα και στον Πρόεδρο ο οποίος κάνει τα πάντα. Legend o Πογιατζής ο οποίος είναι πάντα κοντά στην ομάδα».

Τσέτιλ Ρέιχνταλ (Ομόνοια): «Είναι παράξενο συναίσθημα, είχαμε κακή αρχή και μπορούσαμε να δεχτούμε γκολ. Βάλαμε όμως δύο και μετά κάναμε λάθη. Προσπαθήσαμε να παίξουμε οργανωμένα. Έβαλαν το γκολ στην αρχή του β’ μέρους και πήραν ψυχολογία για τη συνέχεια. Κάναμε λάθη που μας στοίχισαν δύο πόντους, λάθη που σε αυτό το επίπεδο δεν επιτρέπονται.

Παίζουμε μια καλά μια κακά δεν μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι. Δώσαμε στον αντίπαλο την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Πρέπει να μάθουμε να ελέγχουμε το παιχνίδι και θα πρέπει να δουλέψουμε σε αυτό για να μη μας στοιχίσουν και στη συνέχεια».