«Καθάρισε» την Καρμιώτισσα και έκανε σεφτέ στις νίκες ο Εθνικός (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 23/9/2023 - 21:02

Επιτέλους νίκη!

Ο Εθνικός επικράτησε με 3-0 της Καρμιώτισσα στο Δασάκι και πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Άχνας πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και έχοντας την περισσότερη ώρα το αγώνα την πρωτοβουλία των κινήσεων, πήρε προβάδισμα με τον Ηλία στο 27ο λεπτό. Το 2-0 έκανε στο 47ο λεπτό ο Ντε Ιριόντο, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πεχλιβάνης στο 85ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και ενώ είχαν κάποια καλά διαστήματα, όπου κράτησαν μπάλα και πίεσαν, δεν μπόρεσαν να επισκεφτούν την περιοχή του αντιπάλου με αξιώσεις, γνωρίζοντας νέα ήττα.

Έτσι το σύνολο του Χρίστου Παγιατζή, ανέβηκε στους 5 βαθμούς και την δέκατη θέση, ενώ η ομάδα των Πολεμιδιών παρέμεινε προτελευταία με έναν βαθμό.

Στην επόμενη (6η) αγωνιστική, ο Εθνικόςς φιλοξενείται την Δευτέρα (02/10, 19:00) στο ΓΣΠ από τον ΑΟΕΛ και η Καρμιώτισσα υποδέχεται το Σάββατο (30/09, 19:00) στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Οθέλλο.

Εθνικός (Χρίστος Πογιατζής): Μπογκαντίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόνδο, Περατικός (45′ Ιωάννου), Λομοτέι, Νικολάου, Καμπρέρα, Μ.Ηλία¨(77′ Πεχλιβάνης), Ντράζιτς (60′ Γκόμες), Χριστοφή (Κ.Ηλία)

Καρμιώτισσα (Φλορίν Μπρατού): Άντος (46′ Σπόλιαριτς), Μαλόνε, Φουρ, Λουκίλι, Τσουκαλάς, Θεοδώρου (46′ Κατσαντώνης), Ρόσι, Νιούπορτ, Χριστοφόρου, Μπεν Σαλάμ, Κοβάσεβιτς