«Έσπασε» το ρόδι εκτός έδρας η ΕΝΠ με σπουδαία νίκη κόντρα στην Αλκή (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 3/2/2019 - 20:01

Η ΕΝΠ πέτυχε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη επικρατώντας της Αλκής με 2-1. Τα γκολ πέτυχαν μόλις στο 6΄ και 7΄ Αντωνίου και Γκοζλάν για την ΕΝΠ ενώ η γηπεδούχος ομάδας απλά μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Σπόλιαριτς.

Ο Μηνάς Αντωνίου στο 6΄ άνοιξε λογαριασμό με την νέα του ομάδα. Ο Γκοζλάν έκανε το σουτ, ο Πάρντο έδιωξε, ο Κυριάκου επανέφερε και ο Αντωνίου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1.

Ένα λεπτό αργότερα το σκορ έγινε 2-0 για την ΕΝΠ με γκολ του Γκοζλάν. Μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της Αλκής, ο νεοαποκτηθείς Γκοζλάν πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία και έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ΕΝΠ στο 58΄ έμεινε με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Ριέρα. Παρόλα αυτά  η Αλκή το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 93' με απευθείας εκτέλεση πέναλτι.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Σταύρου (46'Τριμπό), Γκαντάτσια (64'Μπανταρά), Κάρλος, Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Ακόστα (46'Τραϊσέφσκι), Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ, Αμπαρτζουμιάν, Αντωνίου (71'Μουλαζίμης), Αγγελή, Βαλλιάνος, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε, Πίττας (64'Κουμής), Γκοζλάν (83'Φυτανίδης).