«Έσπασε» το αήττητο της ΑΕΚ με... 9 παίκτες ο Άρης (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 6/11/2021 - 20:55

Άρης για να... γουστάρεις!

Η «ελαφρά ταξιαρχία» επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο Τσίρειο, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας μια τεράστια νίκη.

Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να «σπάσει» το αήττητο της ομάδας της Λάρνακας, η οποία πήγαινε «τρένο» και μάλιστα σε ένα παιχνίδι όπου έμεινε με 9(!) ποδοσφαιριστές.

Πρώτη ήττα για τους Λαρνακείς που έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, «πλήρωσαν» την δική τους αποβολή με τον Γκουστάβο (30') και ταυτόχρονα έχασαν και την κορυφή από τον Απόλλωνα.

Το σύνολο του Λιάσου Λουκά συνεχίζει την «τρελή» πορεία και κατάφερε να πάρει άλλο ένα μεγάλο τρίποντο με γκολ του Κβάσιου (38'), χωρίς μάλιστα να τον επηρεάσουν οι δύο δικές του αποβολές, αυτές των Γκαρσία (61') και Μουσούντα (69').

Με αυτή τη νίκη ο Άρης παρέμεινε στην 3η θέση με 19 βαθμούς και την επόμενη (10η) αγωνιστική, φιλοξενείται την Κυριακή (21/11, 17:00) από την Ομόνοια στο Τσίρειο.

Αντίθετα με την πρώτη ήττα η ΑΕΚ έπεσε στη 2η θέση με 20 βαθμούς και στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, υποδέχεται τη Δευτέρα (22/11, 20:00) τον ΑΠΟΕΛ στην «Αρένα».

Στο 15' η πρώτη τελική του ματς, με τον Ντάρμπισαϊαρ να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Δύο λεπτά μετά, ο Στεπίνσκι δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, με τον Τούμπα να αποκρούει.

Στο 30ο λεπτό, η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Γκουστάβο έκανε φάουλ, ήταν ήδη κιτρινισμένος, δέχθηκε δεύτερη και αποβλήθηκε.

0

Δύο λεπτά αργότερα, ο Σιμιόν έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 34' ο Σιμιόν έπιασε ένα δυνατό σουτ και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 37ο λεπτό, ο Άρης άνοιξε το σκορ. Ο Σπόλιαριτς έκανε τη σέντρα, ο Στεπίνσκι την κεφαλιά και ο Κβάσιουκ έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 60' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Εσπινόσα να κάνει το σουτ και να σημαδεύει το δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά, ο Άρης έμεινε με δέκα παίκτες, έπειτα από την αποβολή του Μανού Γκαρσία με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

0

Στο 63ο λεπτό, ο Τάντι δοκίμασε το σουτ με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Εφτά λεπτά αργότερα, Άρης έμεινε με εννέα ποδοσφαιριστές, με τον Μουσούντα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Άρης (Λιάσος Λουκά): Βανά, Λόπες, Σίλντενφελντ, Ντελμίρο, Μουσούντα, Σιμιόν, Γκαρθία, Κβάσουκ (73′ Πατσέκο), Σιμιόν, Μπαμπίκα (74′ Μπράουν), Σπόλιαριτς (64′ Φράγκος), Στεπίνσκι (72′ Στεπίνσκι).

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Toύμπας, Ροσάλες, Τόμοβιτς (79′ Ολατούντζι), Μιλίτσεβιτς, Τάντι (69′ Εγγλέζου), Ακοράν (46′ Γκονσάλες), Λέντες, Μάμας, Εσπινόσα, Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊρ (46′ Ρόμο).

0

Λιάσος Λουκά (Άρης): «Είμαι πολύ χαρούμενος και περήφανος για τους παίκτες μου, αλλά και για τον κόσμο μας. Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι. Απέναντι στην καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος, την κάναμε να μην υπάρχει πουθενά. Στο δεύτερο η ΑΕΚ έδειξε πόσο καλή ομάδα είναι, μας έβαλε πίεση, δεχθήκαμε και τις κόκκινες κάρτες. Έβαλε αρκετή πίεση, αλλά τα καταφέραμε. Οι παίκτες μου πήραν μια μεγάλη νίκη και βλέπουμε μπροστά. Πρώτη φορά ο Άρης είχε τόσο κόσμο στην κερκίδα και τους ευχαριστούμε. Από την πρώτη αγωνιστική έχουμε σχεδόν πέντε απουσίες. Είτε λόγω τραυματιών είτε λόγω καρτών. Αμυνθήκαμε καλά στο δεύτερο ημίχρονο, είχε ένα δοκάρι ο αντίπαλος. Παίξαμε με αυτοθυσία, έδωσαν παραπάνω από το 100% όταν μείναμε με εννέα. Να ευχηθώ στην ΑΕΚ καλή τύχη και συγχαρητήρια στον προπονητή της για την ομάδα που έφτιαξε. Είμαστε μια οικογένεια. Οι στόχοι μπαίνουν από το αφεντικό και τους συνεργάτες του, μπορείτε να τους ρωτήσετε. Είπαμε ότι θέλουμε να έχουμε επιτυχίες. Για πολλούς, το καλοκαίρι είχαμε πάρει τελειωμένους ποδοσφαιριστές, μαζί με κάποιους νεαρούς».

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): «Ήταν ένα αρκετά παράξενο παιχνίδι σήμερα, χωρίς καλό ρυθμό, πολλά φάουλ, κάρτες και διακοπές. Δεν υπάρχουν όμως δικαιολογίες και δίνουμε τα συγχαρητήρια μας στον Άρη. Είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες μου γιατί πάλεψαν μέχρι τέλους για να σώσουν το βαθμό της ισοπαλίας. Σίγουρα μας πονάει ότι γνωρίσαμε την πρώτη μας ήττα όμως θα δουλέψουμε και θα πάμε στη διακοπή για να επιστρέψουμε πιο δυνατοί και είμαι σίγουρος ότι θα μας κάνει καλό».

Για τις λιγοστές ευκαιρίες που είχε η ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο, είπε: «Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν ελέγξαμε όπως θα θέλαμε το παιχνίδι. Όταν μείναμε με παίκτη λιγότερο ήταν ακόμη πιο δύσκολο, στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε 2-3 ξεκάθαρες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουμε με αποκορύφωμα το δοκάρι. Δεν ήταν εύκολο ακόμη και όταν έμεινε με εννέα παίκτες ο Άρης, αμύνθηκε πολύ καλά, έγινε η προσπάθεια όμως έπρεπε να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες».