Έσωσε τον Ολυμπιακό από τα… δόντια του Περιστερίου bwin ο Γουόκαπ

Δευτέρα, 23/1/2023 - 21:45

Μεγάλη… απόδραση με Τόμας Γουόκαπ για τον Ολυμπιακό!

Το Περιστέρι bwin κοίταξε στα μάτια και «λαχτάρησε» τους «ερυθρόλευκους», αλλά το μεγάλο σουτ του Αμερικανού σχεδόν στην εκπνοή τους χάρισε τη νίκη (87-86), για το 13-0 στην Basket League.

Τρομερό ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά του ήταν το παιχνίδι, με την πολύ καλά διαβασμένη ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να μην επιτρέπει στους Πειραιώτες να βρουν ρυθμό, κάνοντας ακόμη και την ανατροπή στα τελευταία λεπτά με τα σουτ του Σιλβέν Φρανσίσκο, ο οποίος τους έδωσε το προβάδισμα (86-85) στα 14,4'' πριν τη λήξη.

Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν οι Λαρεντζάκης και Παπανικολάου με 13 πόντους ο καθένας, με τον πρώτο να βάζει και εκείνος κρίσιμα σουτ στην τέταρτη περίοδο.

Από το Περιστέρι bwin, το οποίο υποχώρησε στο 8-5, οι Μπίλαν και Φρανσίσκο είχαν 20π. και 16π. αντίστοιχα.