Έσωσε την... παρτίδα στο 85' και προκρίθηκε στην επόμενη φάση η Καρμιώτισσα

Τετάρτη, 19/10/2022 - 19:54

Η Καρμιώτισσα επικράτησε με 3-2 κόντρα στον Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα, για την πρώτη φάση του κυπέλλου και πήρε την πρόκριση στους «16».

Η ομάδα από τα Πολεμίδια δυσκολεύτηκε και παραλίγο να χάσει την πρόκριση, με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν, μια πολύ καλή εμφάνιση και να κοντράρονται στα ίσα με τον αντίπαλο τους.

Ο Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, με τον Καρασάουσκς και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 44ο λεπτό, με τον Κουλιμπαλί, ο οποίος στην ανάπαυλα διπλασίασε τα τέρματα του, στο 53ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφεραν στα ίσα το τον αγώνα, με τον Λέκο.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 85ο λεπτό ο Ελ Αλουχί, χαρίζοντας στην Καρμιώτισσα την πρόκριση.

Η ομάδα των Πολεμιδιών στρέφει πλέον το βλέμμα της, στον αγώνα της Κυριακής (23/10, 17:00), όπου θα αντιμετωπίσει τον Ακρίτα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Οι ενδεκάδες:

Καρμιώτισσα: Λούκοβ, Σελούστκα, Ποστάβσκι, Κουλιμπαλί, Αβραάμ, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Τζανακάκης, Αγγελή, Ντούρις, Νεοφύτου

Ε.Ν.Υ Διγενής Ύψωνα: Κόβατς, Χαραλάμπους, Ευσταθίου, Παχίπης, Λέκο, Μπούτνικ, Μόροζουκ, Καρασάουσκ, Χάνσεν, Ταράσοβς, Λουκά