Έσωσε την Ίντερ ο Μαρτίνεζ, «ξηρασία» στην Φλωρεντία

Κυριακή, 10/2/2019 - 10:47

Με γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, οι «νερατζούρι» έφυγαν με το «διπλό» από την έδρα της Πάρμα (0-1) και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα το 2019!

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν καλύτερη σε όλο το ματς, πίεζε διαρκώς αλλά η Πάρμα ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ στο πρώτο μέρος αλλά το σουτ του Ζερβινιό πήγε να... σπάσει το οριζόντιο δοκάρι. Στην επανάληψη, η Ίντερ σκόραρε με τον Βετσίνο αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω του VAR για χέρι και εν τέλει οι Μιλανέζοι πανηγύρισαν το τρίποντο χάρη στο εξαιρετικό τελείωμα του Λαουτάρο Μαρτίνεζ (79’), με τον Αργεντινό φορ να έχει περάσει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα.

Φιορεντίνα και Νάπολι δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις περισσότερες από είκοσι τελικές που έφτιαξαν... αθροιστικά, με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Κάπως έτσι, η Νάπολι έχασε την ευκαιρία να μειώσει προσωρινά την διαφορά στους έξι βαθμούς από την Γιουβέντους που δοκιμάζεται αύριο στην έδρα της Σασουόλο, ενώ η Φιορεντίνα παραμένει στο -3 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.