Έριξε τεσσάρα και πάει... φορτσάτος στα πλέι οφ ο Παναθηναϊκός

Κυριακή, 1/3/2020 - 22:26

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό, που επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-1 του Βόλου στο «παγωμένο» ΟΑΚΑ, για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Super League 1 και θα μπει στα πλέι οφ… φορτσάτος.

Το «τριφύλλι» έδειξε να... καθαρίζει το «τρίποντο» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, με τον Νάγκι να… ανοίγει λογαριασμό μόλις στο 3’, ενώ ο Μακέντα σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και έφτασε τα 11 τέρματα, ξεπερνώντας έτσι τον περσινό του απολογισμό!

Η νεοφώτιστη ομάδα μείωσε στο 53’ με το γκολ-φωτοβολίδα του Γέντρισεκ, ωστόσο η αποβολή του Γκουαροτσένα -που είδε δυο κίτρινες κάρτες μέσα σε δύο λεπτά- στο 64ο λεπτό δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω...

Καθώς στη συνέχεια, ο Μακέντα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 68’ αλλά και ο Χατζηγιοβάνης στο 76ο λεπτό διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας τους.

Στα αξιοσημείωτα συγκαταλέγεται και η εμφάνιση των Ξενόπουλου και Ζαγαρίτη, που έκαναν ντεμπούτο στην 11άδα του Παναθηναϊκού.