«Έριξαν» έξι γκολ στη Δόξα οι «μαυροπράσινοι» με σόου του Αγιτέ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 13/12/2019 - 21:05

Οκτώ γκολ σημειώθηκαν στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Στο «Μακάρειο» στάδιο ο Ολυμπιακός κέρδισε ως τυπικά φιλοξενούμενος τη Δόξα με το επιβλητικό 6-2. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο 1-1, αλλά στην επανάληψη η μια φάση διαδεχόταν την άλλη όπως και τα γκολ. Χατ-τρικ πέτυχε ο Αγιτέ και από ένα τέρμα σημείωσαν για τους νικητές οι Ζαχαρίου, Σωτηρίου και Κικο. Για την ομάδα της Κατωκοπιάς σκόραραν οι Χαραλάμπους και Παπαφώτης.

Ανέβηκε στην 6η θέση μετά τη νίκη του ο Ολυμπιακός έχοντας 15 βαθμούς όσους και η ΑΕΚ. Στους έξι βαθμούς και τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα έμεινε η Δόξα, που την επόμενη βδομάδα αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Εθνικό Άχνας. Οι «μαυροπράσινοι» θα υποδεχτούν τη Νέα Σαλαμίνα.

1

Μόλις στο 2ο λεπτό η Δόξα πήρε προβάδισμα. Μετά από σέντρα σουτ του Ασαμόα η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Χαραλάμπους την έστειλε στα δίχτυα. Η χαρά των τυπικά γηπεδούχων κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά, αφού Ζαχαρίου ισοφάρισε σε κενή εστία μετά τη μπαλιά του Ντουβεντρού. Ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ομάδα της Κατωκοπιάς, με δοκάρι σε σουτ του Ιτάλο στο 18’ και φοβερή απόκρουση του Μπάιζα ένα λεπτό αργότερα σε δυνατό σουτ του Χαραλάμπους μέσα από την περιοχή.

Πρώτη απειλή στην επανάληψη ήταν από τον Ολυμπιακό με ένα σουτ του Αγιτέ στο 53’. Τρία λεπτά αργότερα η μπάλα πήγε στα δίχτυα της Δόξας, με τον Σωτηρίου να σκοράρει με κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Κίκο. Οι «μαυροπράσινοι» δεν έμειναν αρκετό χρόνο μπροστά στο σκορ, αφού μπορεί η εκτέλεση φάουλ του Ζε Βαλέντε στο 61’ να πέρασε ξυστά την εστία, αλλά το σουτ του Παπαφώτη δύο λεπτά αργότερα βρήκε πλεχτό. Τρομερό τέρμα από τον 24χρονο μέσο, που δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση και έστειλε τη μπάλα εκεί που ο Μπάιζα το μόνο που έκανε ήταν να παρακολουθήσει την κατάληξη της.

0

Άμεση απάντηση από τον Ολυμπιακό, που πήρε ξανά προβάδισμα στο 65’. Ο Αγιτέ κατάφερε να πιάσει τη κεφαλιά ανάμεσα από τους αμυντικούς της Δόξας και να κάνει το 3-2. Στο 71’ χάθηκε διπλή χαμένη ευκαιρία για τέταρτο γκολ, με τον Γκρεμσλ να αποκρούει πρώτα το τακουνάκι του Αγιτέ και στη συνέχεια το σουτ του Βινίσιους. Ο Παχίπης στο 76’ έπιασε ένα απίστευτο σουτ από μακρινή απόσταση και η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκαριών.

Στη συνέχεια με δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο ο Αγιτέ έκανε χατ-τρικ. Στο 81’ ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και στο 86’ με κοντινό σουτ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 86’ με τον Κίκο να σκοράρει από την άσπρη βούλα.

Δόξα (Έντουαρντ Ερανοσιάν): Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Ίταλο, Παπαφώτης, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι (46’ Ζε Βαλέντε), Χαραλάμπους (73’ Μιχαήλ), Μέσκα, Χριστοφή (61’ Μιντίκκης)

Ολυμπιακός (Πάμπος Χριστοδούλου): Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Κίκο, Ακόστα (74’ Παχίπης), Βινίσιους, Ζαχαρίου (84’ Φαμπρίς Κα), Σωτηρίου, Χαμπντί (87’ Ροτζέριο), Ντουβεντρού, Αγιτέ