Επιτέλους νίκη για την ΑΕΚ

Σάββατο, 22/4/2023 - 11:00

Σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της χρονιάς η ΑΕΚ δήλωσε παρών και μετά από 48 ολόκληρες μέρες επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2-0 της Ομόνοιας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Το σύνολο του Χοσέ Λουίς Όλτρα είχε σε γενικές γραμμές μια πάρα πολύ καλή εικόνα και εκμεταλλευόμενο το γεγονός πως δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για τους «πράσινους», κατάφερε με άνεση να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Ο Ισπανός τεχνικός είδε με χαρά την ομάδα του να βγάζει αντίδραση στον αγωνιστικό χώρο και πέραν των τριών βαθμών να κερδίζει πίσω ηρεμία και ψυχολογία, για την δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό ο Γκιούρτσο με καταπληκτικό πλασέ στην κίνηση, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φαράζ στο 34ο λεπτό, με ένα γυριστό σουτ από το δεξί άκρο. Καθοριστικός ήταν και ο Πίριτς, ο οποίος όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί, για να κρατήσει το μηδέν παθητικό.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι «κιτρινοπράσινοι» βρίσκονται πλέον στην 3η θέση με 61 βαθμούς και στο -2 από την κορυφή, έχοντας μπει ξανά στο... κόλπο για την διεκδίκηση του τίτλου, ενώ ταυτόχρονα έκαναν σημαντικό βήμα, για να «σφραγίσουν» ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Επόμενο ματς για την ΑΕΚ είναι κόντρα στον Απόλλωνα την Κυριακή (30/04, 19:00), όπου θα επιδιώξει να... κολλήσει άλλη μια νίκη και να αφήσει για τα καλά πίσω της το κακό διάστημα που πέρασε, πριν την διακοπή λόγω του Πάσχα.