Επιστροφή στις νίκες με... ζόρια για την ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 15/2/2021 - 18:50

Ζορίστηκε όμως... νίκησε!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 του Εθνικού στην «Αρένα», για την 25η αγωνιστική, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Η ομάδα της Λάρνακας δυσκολεύτηκε αρκετά, παίζοντας και για ένα 20λεπτο με δέκα παίκτες, ωστόσο κατάφερε να πάρει το τρίποντο.

Το σκορ άνοιξε ο Τρισκόφσκι στο 19ο λεπτό, ωστόσο ο Ηλία απάντησε σχεδόν άμεσα ισοφαρίζοντας τέσσερα λεπτά αργότερα.

Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Φλοριάν στο 51' και παρά την αποβολή του Μοϊσόφ στο 72ο λεπτό, κατάφεραν να «κλειδώσουν» τη νίκη με τον Ναράνχο στο 83'.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ παρέμεινε στην 5η θέση με 41 βαθμούς πλέον και την επόμενη (26η) αγωνιστική φιλοξενείται την Παρασκευή (19/2, 19:00) από τον Ολυμπιακό στο «Μακάρειο».

Αντίθετα ο Εθνικός, ο οποίος γνώρισε την ήττα μετά από σχεδόν ένα μήνα, έμεινε στην 13η θέση με 22 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή (21/2, 16:00) φιλοξενεί την ΑΕΛ στο Δασάκι.

Στο 17' η πρώτη τελική του αγώνα, με τον Ναούμ να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και τον Μπογκαντίνοφ να μπλοκάρει.

Δύο λεπτά μετά η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Γκονζάλεθ από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή, εκεί όπου ο Τρισκόφσκι με τη μια έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Άμεση ήταν η απάντηση του Εθνικού που στο 23ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα. Ο Ζάκπα σέντραρε από δεξιά στην περιοχή για τον Ηλία, ο οποίος με κεφαλιά «ψαράκι» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

11

Στο 39' ο Ιωάννου από αριστερά δοκίμασε το σουτ, ήταν άστοχο και δεν ανησύχησε στον Μπογκαντίνοφ.

Στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, στο 51ο λεπτό, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα. Ο Ακοράν έκανε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε και ο Φλοριάν με τακουνάκι σκόραρε ένα πολύ ωραίο γκολ για το 2-1.

2

Πέντε λεπτά μετά, ο Ακοράν έπιασε ένα δυνατό σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 72' η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Μοϊσόφ δέχθηκε την κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Χριστοφή και αποβλήθηκε.

Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα. Ο Μπογκαντίνοφ έκανε λάθος αφήνοντας τη μπάλα, ο Τρισκόσφκι με τακουνάκι βρήκε τον Ναράνχο που σε κενή εστία σκόραρε για το 3-1.

3

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Ουαλί δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και ο Μολ μάζεψε σταθερά.

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή):  Μολ, Αντωνιάδης (46 Ταντί), Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Ιωάννου (46′ Γκαρσία), Γκονζάλεθ, Σπόλιαριτς (46′ Σούτερντεν), Ναούμ, Ακοράν (79′ Ακοράν), Τρισκόφσκι, Τολμές (Σπιρόφσκι).

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους):  Μπογκαντίνοφ, Γκόρουπετς, Ντεϊβίσον, Σάβιτς, Μιγκελίτο, Χριστοφή, Παπαγεωργίου (53′ Ουαλί), Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Ντόλεζαλ (67′ Κονέ), Μ. Ηλία (67′ Κοστόφσκι).

0

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες για τη νίκη, μετά το αρνητικό αποτέλεσμα της προηγούμενης εβδομάδας. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας. Σε τέτοιου είδους παιχνίδια με μικρότερες ομάδες, τα πάμε καλά. Αυτό που θα πρέπει να βελτιώσουμε είναι τα παιχνίδια με τις υπόλοιπες μεγάλες ομάδες, αν θέλουμε να πάρουμε κάτι από αυτή τη σεζόν. Νομίζω ότι μαζέψαμε μετά τον Απόλλωνα τους πιο πολλούς βαθμούς με αυτές τις ομάδες. Θα πρέπει να βελτιώσουμε κάποια πράγματα στα επόμενα παιχνίδια. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και πρέπει να πάρουμε την νίκη».

Για τις αλλαγές στο δεύτερο μέρος: «Όλοι οι ποδοσφαιριστές βοήθησαν με το που μπήκαν μέσα».

Για τον Γιώργο Ναούμ: «Ο Ναούμ είναι εξελίξιμος παίκτης. Από την πρώτη μέρα που ήρθα στην ομάδα διέκρινα αυτά τα στοιχεία. Έχει απίστευτο χαρακτήρα. Πρέπει να συνεχίσει έτσι, να μείνει προσγειωμένος και το μέλλον του ανήκει. Έχει τρεξίματα σε πολύ υψηλά επίπεδα, έχει αδυναμίες, αλλά θα πρέπει να τις βελτιώσει».

Ηλίας Χαραλάμπους (Εθνικός): «Προσωπικά για εμένα ήταν μια περίεργη μέρα. Γύρισα πίσω στην Αρένα, όπου τα τελευταία έξι χρόνια υπηρέτησα από την θέση του παίκτη αλλά και του προπονητή. Είδα παλιούς φίλους, το μόνο που θυμάμαι είναι καλές αναμνήσεις. Το παιχνίδι εξελίχθηκε όπως το περίμενα. Στο πρώτο μισάωρο η ΑΕΚ είχε την υπεροχή, κατάφερε να πετύχει νωρίς γκολ, χωρίς να κινδυνέψουμε ιδιαίτερα. Καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Στο δεύτερο μέρος αρχικά πατούσαμε καλύτερα από την ΑΕΚ. Σε μια φάση δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ, από την ποιότητα των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ. Δεχτήκαμε τρία γκολ χωρίς να κινδυνέψουμε ιδιαίτερα. Στόχος μας ήταν η νίκη. Δεν τα καταφέραμε και η ευθύνη είναι δική μου. Δεν έχω παράπονα από τους ποδοσφαιριστές μου. Καλή συνέχεια στην ΑΕΚ».

Γιώργος Ναούμ (ΑΕΚ): «Το σημαντικό είναι ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς. Το πιστέψαμε στα αποδυτήρια. Με δέκα παίκτες έπρεπε να προσαρμοστούμε στο παιχνίδι. Είμαι πολύ χαρούμενος, είναι απερίγραπτα τα συναισθήματα που νιώθω. Πρέπει να συνεχίσω την δουλειά για να έρθουν και άλλες τέτοιες εμφανίσεις. Προσπαθώ να βελτιωθώ. Το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να δουλεύω στις προπονήσεις».