Επιστροφή με γκολ ο Πιέρος, νίκες για Αντωνίου και Γκόγκιτς (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 14/2/2022 - 11:32

Η χειμερινή διακοπή ολοκληρώθηκε για κάποια ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Στη Βουλγαρία, για παράδειγμα, οι ομάδες επέστρεψαν στη δράση και μάλιστα ένας συμπατριώτης μας έκανε δυναμικό come back.

Αναφερόμαστε φυσικά στον Πιέρο Σωτηρίου. Μπορεί οι φήμες να τον ήθελαν κοντά στο να μετακομίσει στο ιαπωνικό πρωτάθλημα, ωστόσο ο 29χρονος επιθετικός δείχνει να είναι απόλυτα συγκεντρωμένος στις υποχρεώσεις της Λουντογκόρετς. Και πώς να μην είναι, άλλωστε, όταν πετυχαίνει γκολ κι ασίστ στην εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Άρντα Καρτζάλι. Ο Κύπριος φορ άνοιξε το σκορ στο 7’ με κεφαλιά-ψαράκι και στο 12’ έβγαλε την ασίστ στον Κάουλι για το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Δείτε στο 0:05 το γκολ του Πιέρου και στο 1:31 την ασίστ.

Στην Ελλάδα υπάρχει έντονη παρουσία Κυπρίων κι αυτός που ξεχώρισε από όλους ήταν ο Ευαγόρας Αντωνίου. Ο νεαρός αμυντικός του Παναθηναϊκού Β’ αγωνίστηκε βασικός κόντρα στην Κηφισιά του Παναγιώτη Αρτυματά (σ.σ. ήταν στην αποστολή, αλλά δεν έπαιξε), με τους «πράσινους» να επικρατούν με 1-0. Στο «τριφύλλι» αγωνίζεται και ο Νικόλας Δημητρίου, που έμεινε στον πάγκο.

Επίσης, ο Αλέξανδρος Γκόγκιτς φαίνεται πως έχει προσαρμοστεί 100% στη Σεντ Μίρεν. Ο διεθνής αμυντικός μέσος έπαιξε βασικός και η ομάδα του κέρδισε 2-1 την Σεντ Τζόνστοουν.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Σάλφορντ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε αλλαγή στο 57ο λεπτό στο ματς κόντρα στη Σάλφορντ.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στη Σάλφορντ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Χάρτλπουλ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός και σκόρερ του πρώτου τέρματος της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Γουόκινγκ. Αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

Τζακ Ρόουλς (Γουόκινγκ): Ο Αγγλοκύπριος μέσος έκανε το ντεμπούτο του με τη Γουόκινγκ, αρχίζοντας βασικός στην ήττα με 3-2 από τη Σάουθεντ. Αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Μπάρνετ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Πέρασε αλλαγή στο 74ο λεπτό στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Τζένοα.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο στην εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στην Άσκολι.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ έμεινε στον πάγκο στο επεισοδιακό 2-2 στην έδρα της Πόρτο.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος στόπερ ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Γκενκ.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Μπριζ.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της Τζούνιορς είναι στις 18 Φεβρουαρίου, κόντρα στη δεύτερη ομάδα της Ραπίντ Βιέννης.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τον ΟΦΗ.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στον Παναιτωλικό, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Απουσίαζε από την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον ΠΑΟΚ Β’, καθώς συμπλήρωσε κάρτες.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του Ολυμπιακού Β’, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία κόντρα στην Καλαμάτα.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κηφισιάς.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Κηφισιά.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί του Αστέρα Βλαχιώτη.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό Β’ (ήττα με 1-0), ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σεντ Τζόνστοουν.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης, Τζόναθαν Κωνσταντίνου (Ντάλκουρντ): Η σεζόν στη δεύτερη κατηγορία της Σουηδίας αρχίζει την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Ο Κύπριος αμυντικός έκανε το επίσημο ντεμπούτο του με τη Λάχτι, αγωνιζόμενος στην αρχική ενδεκάδα στην εντός έδρας ήττα με 4-0 από την Χόνκα για το Λιγκ Καπ της χώρας. Αντικαταστάθηκε στο 53ο λεπτό.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Εκρηκτική επιστροφή για τον Κύπριο επιθετικό, που είχε γκολ και ασίστ στην εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Άρντα Καρτζάλι. Πέρασε αλλαγή στο 67ο λεπτό.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Το πρωτάθλημα του MLS είναι προγραμματισμένο να αρχίσει στις 26 Φεβρουαρίου.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας της Νοτίου Κορέας θα αρχίσει στις 19 Φεβρουαρίου.

Πηγή φωτογραφίας: Ludogorets.com