Οδυνηρή ήττα (και) για τον Απόλλωνα, σπουδαία νίκη για την Ένωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 9/2/2020 - 18:55

Ο Απόλλωνας γνώρισε μια οδυνηρή ήττα από την Ένωση στο «Τσίρειο» με 0-1.

Η ομάδα της Λεμεσού, παρά την πίεση, δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο και δέχεται 2η σερί ήττα, ενώ παράλληλα χάνει την ευκαιρία να μειώσει τις αποστάσεις από την κορυφή. Μεγάλη εμφάνιση για τους «βυσσινί» που πήραν μια παλληκαρίσια νίκη.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Πρώτο ημίχρονο

Η πρώτη τελική στον αγώνα ήρθε στο 27ο λεπτό και ήταν για την Ένωση. Ο Βαρέλα πάτησε περιοχή, έκανε δυνατό σουτ και ο Μολ απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 37' ο Παπουλλής με το χαρακτηριστικό πλασέ του εκτός περιοχής, απείλησε τον Κλέϊμαν, ο οποίος ήταν έτοιμος και απέκρουσε.

Στο 43ο λεπτό χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Μπένσιοπ να δίνει σε κενό τέρμα του Παπουλλή, ο οποίος δεν έπιασε καλά το πλασέ και έστειλε τη μπάλα έξω.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο 51ο λεπτό η πρώτη φάση του β' ημιχρόνου, με τον Ντενίτς να κάνει το πλασέ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 58' ο Πέδρο εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπένσιοπ έκανε την πρώτη προβολή και στη συνέχεια η μπάλα πέρασε από τον Ενσούε που δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του.

O Ντένιτς στο 67ο λεπτό, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κάπου βρήκε και αποκρούστηκε από τον Κλέϊμαν.

Ο ίδιος παίκτης και πάλι απείλησε στο 72ο λεπτό, με το πλασέ του εντός περιοχής να αποκρούεται ξανά από τον Κλέϊμαν.

Στην αντεπίθεση η Ένωση άνοιξε το σκορ. Πολύ ωραία κάθετη πάσα του Θεοδώρου στα δεξιά για τον Βαρέλα, ο οποίος από κοντά «νίκησε» τον Μολ με δυνατό σουτ, κάνοντας το 0-1.

Ο Πέδρος γύρισε για τον Φακούντο στο 77', ο οποίος έκανε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Δύο λεπτά μετά, ο Φακούντο σέντρα στην περιοχή για τον Μπένσιοπ, η κεφαλιά του οποίου πέρασε έξω, ενώ έκανε έξοδο και ο Κλέϊμαν.

Στο 80ο λεπτό, ο Φακούντο έπιασε το σουτ με τη μπάλα στον αέρα, ωστόσο ήταν άστοχο και έφυγε άουτ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Γιούστε, Χάμπος, Ενσούε, Ντένιτς, Σακέτι, Ματέι, Ζοάο Πέδρο, Αγκίρε, Παπουλής, Μπένσοπ

Στον πάγκο: Δημητρίου, Αντωνιάδης, Πίττας, Φακούντο, Ροσκόπφ, Ψύχας, Σαρντινέρο, Βασιλείου

Ένωση (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Κλέϊμαν, Στάροκιν, Βαρέλα, Κοσμάς, Μπαρμπόσα, Αμπαρτζουμιάν, Μπάλαζιτς, Μαϊσουράντζε, Θεοδώρου, Ουντόζι, Ρουσιάς

Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Κουμής, Ανδρέου, Μάτος, Αγίρι, Κολοκούδιας, Κυριάκου, Σαντίκ