Επιβλήθηκαν των Σέλτικς για το In-Season Tournament οι Μάτζικ

Σάββατο, 25/11/2023 - 09:05

Έχουν πάρει φόρα οι Μάτζικ!

Η ομάδα του Ορλάντο επιβλήθηκε με 113-96 των Σέλτικς για το In-Season Tournament του NBA, πανηγυρίζοντας την έκτη συνεχόμενη νίκη τους και στερώντας την ευκαιρία στην ομάδα της Βοστώνης να κάνει το 3/3 και να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μόριτζ Βάγκνερ (27π), Μπανκέρο (13π, 7 ριμπ, 5 ασίστ) και Φραντζ Βάγκνερ (17π, 8 ριμπ, 6 ασίστ), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν Τέιτουμ (26π) και Μπράουν (18π).

Οι Σέλτικς ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, παίρνοντας διψήφια διαφορά (19-30) στην πρώτη περίοδο, με τους Μάτζικ να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν (40-40), πριν πάνε στα αποδυτήρια όντας πίσω με -8 (48-56). Ωστόσο, κατάφεραν να επιστρέψουν ξανά, φέρνοντας το ματς στα ίσα, πριν ολοκληρώσουν την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, στις αρχές της οποίας προηγήθηκαν με 85-74 και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους, μέχρι να φτάσουν στο τελικό 113-96!

Έτσι, οι Μάτζικ ανέβηκαν στο 11-5, παραμένοντας στη δεύτερη θέση της Ανατολής, ενώ η Σέλτικς, παρά την ήττα, διατηρούνται μόνοι πρώτοι με ρεκόρ 12-4.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-30, 48-56, 77-74, 113-96