Έπιασε τετράδα η Άρσεναλ

Κυριακή, 24/2/2019 - 20:11

Με δύο γρήγορα γκολ, η Άρσεναλ επικράτησε με σκορ 2-0 της Σαουθάμπτον, στο «Έμιρεϊτς» για την 27η αγωνιστική της Premier League, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας μετά και το 0-0 της Μάντεστερ Γιουνάιτεντ με τη Λίβερπουλ.

Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Αλεξάντρ Λακαζέτ ενήργησε γρήγορα στο γύρισμα του Χένρικ Μιχιταριάν, με τους «άγιους» να διαμαρτύρονται μάταια για οφσάιντ. Ενώ διπλασίασαν το προβάδισμά τους με τον Αρμένη μέσο να σουτάρει με δύναμη, στο 17ο λεπτό.

Η Άρσεναλ θα μπορούσε να βάλει κι άλλα γκολ στο… κυριαρχικό πρώτο της ημίχρονο, αλλά αυτό είχε μικρή σημασία εντέλει αφού και το 2-0 αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Ουνάι Έμερι προκειμένου να προσπεράσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.