"Εφτάψυχος" θρύλος, σκόραρε και πήρε τον πρώτο του βαθμό (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 17/10/2017 - 23:41

Ο «εφτάψυχος» ΑΠΟΕΛ τον χίλιων αγωνιστικών προβλημάτων πριν και κατά την διάρκεια του αγώνα κατάφερε να βάλει το πρώτο του γκολ στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με τον Ποτέ και να πάρει τον πρώτο του βαθμό. Η Ντόρτμουντ ισοφάρισε με τον Παπασταθόπουλο.

Α΄ ημίχρονο

«Αγριεμένη» μπήκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ντόρτμουντ. Οι Γερμανοί επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, χάνοντας μάλιστα και αρκετές ευκαιρίες. Μόλις στο 4΄ ο Γιαρμολένκο πήρε την μπάλα από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Βάτερμαν. Το δίλεπτο 13-14 η Ντόρτμουντ θα χάσει δυο ευκαιρίες με τους Κανγκάβα και Γιαρμολένκο, όμως τα σουτ τους δεν θα βρουν στόχο.

Σταδιακά ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε τον αγώνα, κατάφερε να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει καταστάσεις μπροστά από την εστία του Μπούρκι. Πρώτη φάση για την ομάδα μας θα έρθει στον 16΄, ο Εμπεσίλιο έβγαλε την μπαλιά από τα δεξιά, ό Ντε Καμάργκο έκανε την προβολή, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 30΄ ο βραζιλιάνος επιθετικός των «γαλαζοκιτρίνων» θα γίνει αναγκαστική αλλαγή, την θέση του θα πάρει ο Ποτέ. Πέντε λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα δημιουργήσει και πάλι προϋποθέσεις, ο Αλωνεύτης έβγαλε την σέντρα, όμως ο Μπούρκι μάζεψε προ του Εμπεσίλιο. Στο 40΄ ο ΑΠΟΕΛ θα απειλήσει και πάλι με τον Αλωνεύτη, ο Κύπριος ο ακραίος επιθετικός έκανε την σέντρα-σουτ από τα αριστερά, όμως ο Παπασταθόπολους έδιωξε σε κόρνερ.

Δυο λεπτά πριν το τέλος ο Βάτερμαν θα συγκρουστεί με τον Ομπαμεγιάνκ με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ να τραυματιστεί και να γίνει αλλαγή από τον Γκουδίνιο.

Β΄ ημίχρονο:

Αρκετά επιθετικά άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο η Ντόρτμουντ, παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του ΑΠΟΕΛ.

Οι πρωταθλητές μας μάλιστα σε μια αντεπίθεση τους κατάφεραν στο 62΄ να ανοίξουν το σκορ με τον Ποτέ. Μετά από λάθος του Μπούρκι, ο Εμπεσίλιο πήρε την μπάλα ελευθερώθηκε, σούταρε, ο Μπούρκι έκανε ασταθή απόκρουση, ο Ποτέ βρέθηκε σε επίκαιρη θέση ξέφυγε από τον τερματοφύλακα και με πλασέ έγραψε το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

Η απάντηση της Ντόρτμουντ ήταν άμεση, αφού οι Γερμανοί στο 67΄ θα ισοφαρίσουν με τον Παπασταθόπουλο ο οποίος από κοντά μετά από κόρνερ του Γκέτσε έκανε το 1-1. Μάλιστα δυο λεπτά αργότερα οι Γερμανοί θα έχουν δοκάρι με τον Κανγκάβα.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη μπορεί να δέχθηκαν την ισοφάριση όμως δεν έπαψαν να το πιστεύουν. Στο 78΄ ο Αλωνεύτης κάνει εκπληκτική ενέργεια, έκανε την σέντρα σουτ, όμως δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας ώστε να την σπρώξει στα δίκτυα.

Στο 93΄ η Ντόρτμουντ θα χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Γουδίνιο να διώχνει  όπως όπως την κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν (45'Γκουντίνιο), Βούρος, Μερκής, Ρουέδα, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (72'Σάλαϊ), Αλωνεύτης, Ζαχίντ, Ντε Καμάργκο (30'Ποτέ)

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Τοπράκ (59'Τόλιαν), Μπάρτρα, Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ (73'Φίλιπ), Βάιγκλ, Πούλισιτς, Κανγκάβα, Γιαρμολένκο (82'Ίσακ), Γκέτσε, Ομπαμεγιάνγκ