Επέστρεψε στις νίκες η Μαρσέιγ

Κυριακή, 21/8/2022 - 08:04

Στις νίκες επέστρεψε η Μαρσέιγ που επικράτησε με 2-1 της Ναντ, παρόλο που έμεινε με δέκα παίκτες από το 76ο λεπτό. Οι Μασσαλοί μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, με τον Τζόναθαν Κλος να βλέπει τον Λαφόντ να βάζει στοπ στην εντυπωσιακή του προσπάθεια, στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποια σημαντική φάση για κάποια από τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο η φιλοξενούμενοι, έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Σιμόν να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 52’.

Στο 61’ ο ίδιος σε μια φάση διαρκείας, έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τη Ναντν. Το πρώτο γκολ του αγώνα ήρθε στο 70’, με τον Σανσέλ Μπεμπά, να κάνει ένα σουτ από την κορυφή της περιοχής για το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο 76’ η Μαρσέιγ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Ζιγκό αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Δύο λεπτά αργότερα η Νάντ, κατάφερε να ισοφαρίσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Μπλας. Στο 82’ μετά από λάθος του Νικολά Παλουά, που πέτυχε αυτογκόλ και η Μαρσέιγ κέρδισε την αναμέτρηση με 2-1.