Επέστρεψε στην τέταρτη θέση η ΑΕΚ (BINTEO)

Κυριακή, 10/2/2019 - 19:53

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις επιτυχίες καθώς επικράτησε με 2-0 εντός έδρας της Αλκής χάρη στα γκολ των Ακοράν (30’) και Τρισκόφσκι (54’).

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λάρνακας επέστρεψε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και ταξιδεύει στο ΓΣΠ για την ερχόμενη αγωνιστική κόντρα στον ΑΠΟΕΛ με την καλύτερη ψυχολογία.

Από την άλλη η Αλκή αν και προσπάθησε δεν τα κατάφερε και πλέον έμεινε στους 16 βαθμούς.

Στο όγδοο λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Αντωνιάδης πήρε την κεφαλιά αλλά αυτή έφυγε λίγο έξω από την εστία.

Στο 14ο λεπτό ο Μπελαμεϊρί πέρασε τον Τρουγιόλς, μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση και έκανε το γύρισμα, ωστόσο η κεφαλιά του Ηλία έφυγε εκτός εστίας.

Αμέσως μετά απάντησε με τον Τρισκόφσκι η ΑΕΚ που κατάφερε και γύρισε εκτός περιοχής και έκανε ωραίο σουτ το οποίο πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Πάρντο.

Στο 18ο λεπτό η Αλκή έχασε μοναδική στιγμή με τον Σπόλιαρτις ο οποίος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τόνιο.

Άλλη μια φάση για την ΑΕΚ στο 23ο λεπτό. Η μπάλα στρώθηκε στον Τρισκόφσκι που έκανε το πλασέ από κοντά αλλά ο Πάρντο έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια.

Το γκολ τελικά για την ΑΕΚ ήρθε με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου. Ο Ακοράν υποδέχτηκε την μπάλα εκτός περιοχής, σύγκλινε και έκανε το πλασέ στην αντίπαλη γωνιά βρίσκοντας δίκτυα.

Η ομάδα της Λάρνακας απάντησε στα δοκάρια στο 38ο λεπτό με τον Λαρένα του οποίου του σουτ μετά από ωραία επίθεση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 39ο λεπτό ο Ηλία εκτέλεσε με το κεφάλι εντός περιοχής αλλά ο Τόνιο εξ επαφής έδιωξε και κράτησε το μηδέν.

Η ΑΕΚ στο 54ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Τζέφρεν εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και ο Τρισκόφσκι, στην επαναφορά, με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο 59ο λεπτό η Αλκή έχασε πολύ καλή ευκαιρία με τον Σπόλιαριτς ο οποίος μέσα από την μεγάλη περιοχή δεν κατάφερε να βρει στόχο από πολύ καλό σημείο.

Στο 75ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε άλλη μια ευκαιρία με τον Γιάννου ο οποίος έκανε συρτό όμορφο σουτ όμως ο Πάρντο με υπερένταση έσωσε την Αλκή.

Στο 82ο λεπτό Λαρένα έστρωσε εκτός περιοχής και εξαπέλυσε δυνατό σουτ με κατεύθυνση το αριστερό παραθυράκι της εστίας του Πάρντο ο οποίος με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι στο 87ο λεπτό έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Φλόρες ανέτρεψε με τράβηγμα τον Τρισκόφσκι πάνω στην γραμμή της περιοχής.

Στις καθυστερήσεις καλό δυνατό συρτό σουτ του Ρουσιά, έπεσε και μάζεψε εύκολα ο Πάρντο.

ΑΕΚ (Ι.Ιδιάκεθ): Τόνιο, Σίλβα, Αντωνιάδης (Καταλά 66’), Τρουγιόλς, Μοισόφ, Λαρένα, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Κάσες, Τζεφρέν (Ακίνο74’), Γιάννου (Ρουσίας 85’)

Aλκή (Κ.Σακκάς): Πάρντο, Σερφά, Μπελαμειρί, Σπόλιαριτς (Γκαντάτσια 88΄), Τραιτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Ηλία (Μπανταρά 66’), Σταρόκιν, Τριμπό

Δηλώσεις

Ιδιάκεθ (ΑΕΚ): «Ήταν ένα δύσκολο παιγνίδι για εμάς. Γνωρίζαμε ότι η Αλκή είναι μια πολύ καλή ομάδα. Αμύνονται πολύ καλά και βγαίνουν επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις, έχοντας τον Σπόλιαριτς στην μεσαία γραμμή και τους ακραίους. Είμαι ευχαριστημένος από τους ποδοσφαιριστές μου. Στο πρώτο μέρος είχαμε τον έλεγχο του αγώνα. Ουσιαστικά στο πρώτο μέρος είχαμε την κατοχή της μπάλας, είχαμε ευκαιρίες όπως και η Αλκή με τον Σπόλιαριτς. Μετά το πρώτο γκολ προσπαθήσαμε να βγούμε μπροστά και να σκοράρουμε ένα δεύτερο γκολ. Στο δεύτερο μέρος ελέγχαμε καλύτερα το παιγνίδι ξέροντας ότι η Αλκή μπορεί να κάνει την ζημιά. Ευχαριστώ τον κόσμο για την στήριξη».

Σακκάς (Αλκή): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Ήρθαμε στην Αρένα  ξέροντας τι ομάδα θα αντιμετωπίσουμε. Ξέραμε την ποιότητα της ΑΕΚ αλλά και την ποιότητα μερικών ποδοσφαιριστών της. Νομίζω ότι μπήκαμε καλά έχοντας το δικό μας πλάνο. Προσπαθήσαμε να κλείσουμε καλά τον κεντρικό διάδρομο εκεί που ΑΕΚ φορτώνει  πολλούς ποδοσφαιριστές έχοντας ποιοτικούς ακραίους επιθετικούς που συγκλίνουν προς τα μέσα. Κάναμε καλό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσαμε να βρεθούμε μπροστά στο σκορ. Νομίζω αν τα καταφέρναμε τότε ίσως τα πράγματα να ήταν πολύ διαφορετικά. Δεν τα καταφέραμε, είχαμε το δοκάρι και την ευκαιρία τετ-α-τετ του Ματίας. Εκεί ήταν πολύ σημαντικό για μας να μπαίναμε μπροστά στο σκορ όμως σιγά-σιγά η ποιότητα της ΑΕΚ φάνηκε στο γήπεδο. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά. Βγάλαμε κάποιες αντεπιθέσεις και κρατήσαμε τον αντίπαλο ως ένα σημείο αλλά η ποιότητα των παιχτών της με μια-δύο φάσεις έκριναν το παιχνίδι. Δεν έχω κανένα παράπονο από τους ποδοσφαιριστές μου, κάναμε μεγάλη προσπάθεια. Η προσπάθεια θα συνεχιστεί. Η Αλκή θα πολεμήσει το επόμενο και μεθεπόμενο παιχνίδι για να μπορέσει να επιτύχει τους στόχους της»

Γιάννου (ΑΕΚ): «Επαγγελματική νίκη, χωρίς τρομερό ποδόσφαιρο. Είχαμε φάσεις για περισσότερα γκολ φυσικά. Δεχθήκαμε και κάποιες φάσεις. Το σημαντικό ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς. Βλέπουμε το επόμενο ματς».

Για το παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ: «Θέλουμε να κερδίσουμε, θα πάμε για τη νίκη. Βήμα-βήμα, βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι να συνεχίσουμε το σερί».

Για το τι άλλαξε στην ΑΕΚ: «Έχει αλλάξει η ψυχολογία, αλλάξαμε και κάποια πράγματα στο σύστημα που κάποιες ομάδες μας είχαν… καταλάβει. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι».