Επέστρεψε στη Serie B μετά από μισό αιώνα η Λέκο

Δευτέρα, 19/6/2023 - 07:58

Ιστορική μέρα για τη Λέκο!

Η ομάδα της Λομβαρδίας νίκησε τη Φότζια με σκορ 3-1, και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου παιχνιδιού, επέστρεψε στην Serie B για πρώτη φορά μετά από το 1973, δηλαδή μετά από... μισό αιώνα.

Η Λέκο ήταν καταιγιστική στο γήπεδό της, που από την τόσο μεγάλη απουσία της έχει μορφή... τοπικού. Παρόλα αυτά, χρειάστηκε πρώτα να δεχθεί σοκ, καθώς η Φότζια άνοιξε στο 4ο λεπτό το σκορ με τον Μπγιάρκασον.

Παρόλα αυτά, ο Λεπόρε κέρδισε στο 34' πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για το 1-1. Η ισοπαλία διατηρήθηκε για αρκετή ώρα, μέχρι που ο Λάκτι στο 78' έκανε το 2-1 που σφράγισε τον προβιβασμό της Λέκο. Στο 87ο λεπτό, ο Λεπόρε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε θριαμβευτικό χαρακτήρα στην άνοδο της ομάδας της Λομβαρδίας, γράφοντας το τελικό 3-1.

Θυμίζουμε πως μαζί με τη Λέκο, στη Serie B έχουν ήδη ανέβει οι Φεραλπισάλο, Ρετζιάνα και Καταντσάρο.

*πηγή φωτογραφίας: Calcio Lecco 1912