Έπεσε... μαχόμενη στο «Ολίμπικο» η Εθνική Ελλάδος (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 12/10/2019 - 23:37

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η Εθνική Ελλάδος στο «Ολίμπικο» της Ρώμης κόντρα στην Ιταλία χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Ζορζίνιο στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης και το μακρινό σουτ του Μπερναρντέσκι στο 78ο λεπτό.

Η «γαλανόλευκη» μετά από αρκετό καιρό θύμισε τον καλό της εαυτό και δημιούργησε τις δικές τις ευκαιρίες για να σκοράρει απέναντι στους Ιταλούς οι οποίοι μέχρι το γκολ έδειχναν «παγιδευμένοι» στην Ελληνική άμυνα. Παρά την ήττα η Ελλάδα κρατάει από την αναμέτρηση την «τοξικότητα» που δεν έβγαλε σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια.

Πλέον, μετά και από αυτή την ήττα η υπόθεση πρόκριση έγινε σχεδόν και μαθηματικά αδύνατη ενώ οι Ιταλοί εξασφάλισαν και μαθηματικά τη συμμετοχή τους στα τελικά της διοργάνωσης το επόμενο καλοκαίρι. Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα την ερχόμενη Τρίτη (15/10 - 21:45) η Βοσνία στην Αθήνα.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε για την Ελλάδα στο 12ο λεπτό. Ο Μπακασέτας έκανε την μπαλιά στον Λημνιό  οποίος με δυνατό σουτ προσπάθησε να χριστεί σκόρερ όμως ο Ντοναρούμα ήταν στη σωστή θέση.

Η Ιταλία καθ’ όλη τη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την Ελληνική άμυνα η οποία ήταν στημένη πάρα πολύ καλά. Έτσι, το πρώτο μέρος πέρασε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα για τη «γαλανόλευκη».

Στο δεύτερο μέρος η πρώτη φάση ήρθε στο 53ο λεπτό για τους Ιταλούς. Με τη βαθιά μπαλιά του Βεράτι να βρίσκει τον Ινσίνιε, μέσα στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του ήταν απελπιστικά άστοχο.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η καλύτερη στιγμή για την Ιταλία με τον Ιμόμπιλε να κάνει την κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Μπερναρντέσκι, αλλά τον Πασχαλάκη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση η «γαλανόλευκη» έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Κουλούρη ο οποίος μετά από παράλληλο γύρισμα του Λημνιού δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά.

Στο 62ο λεπτό η Ιταλία κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι εντός περιοχής του Μπουχαλάκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζορζίνιο ο οποίος δε λάθεψε και έβαλε σε θέση… οδηγού τη «σκουάτρα τζούρα».

Σουτ του Ινσίνιε στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, έξω από την περιοχή. Καλό αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη χωρίς κάτι περισσότερο.

Στο 78ο λεπτό η Ιταλία διπλασίασε τα γκολ της με τον Μπερναρντέσκι ο οποίος έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα κόντραρε στον Γιαννούλη, αιφνιδιάζοντας τον Πασχαλάκη, που αν και άργησε να πέσει βρήκε την μπάλα αλλά όχι αρκετά, για να καταλήξει στην εστία του.

Σουτ με τη μία από τον Ινσίνιε έπειτα από εξαιρετική 25άρα μπαλιά στο 85ο λεπτό, απέκρουσε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης, απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντ’ Αμπρόζιο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινάτσολα, Μπαρέλα (Ζανιόλο 87'), Βεράτι, Ζορζίνιο, Κιέζα (Μπερναντέσκι 39’), Ινσίνιε, Ιμόμπιλε (Μπελότι 79')

Ελλάδα (Τζον Φαν’ τ Σιπ): Πασχαλάκης, Μπακάκης, Σταφυλίδης, Σιόβας, Μπουχαλάκης (Γιαννούλης 75'), Ζέκα, Κουλούρης (Δώνης 67’), Μπακασέτας (Μάνταλος 79'), Χατζηδιάκος, Λημνιός, Κουρμπέλης