Έπαιξε σαν… Ελλάδα για μία περίοδο και λύγισε το Πουέρτο Ρίκο στην Πυλαία

Τρίτη, 16/7/2024 - 20:24

Επτάψυχη Ελλάδα, νίκησε απουσίες και την κακή της βραδιά και πανηγύρισε τη φιλική νίκη επί του Πουέρτο Ρίκο!

Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε μονάχα για να παίξει σαν... «επίσημη αγαπημένη»,, ανατρέποντας την κατάσταση στην τελευταία περίοδο επί της μαχητικής αντιπάλου της, παίρνοντας έτσι το ροζ φύλλο αγώνα μπροστά στη κατάμεστη Πυλαία με σκορ 67-65!

Με τους Γιάννη ΑντετοκούνμποΝικ Καλάθη, Κώστα Αντετοκούνμπο και Γιαννούλη Λαρεντζάκη εκτός, αλλά και με τον Βασίλη Τολιόπουλο να μένει εκτός δευτέρου ημιχρόνου λόγω ενοχλήσεων στον δεξιό ώμο, η «γαλανόλευκη» δυσκολεύτηκε αρκετά από το Πουέρτο Ρίκο, το οποίο είχε διαρκώς το πάνω χέρι στο σκορ, φτάνοντας ακόμα και στο +12. Παρ' όλα αυτά, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο, η Ελλάδα πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στα 32'' πριν το φινάλε, φτάνοντας τελικώς στη νίκη μπροστά στο κοινό της Θεσσαλονίκης έπειτα από τρία χρόνια!

Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Σπανούλη ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τους Παπαγιάννη (13π., 7ρ.), Παπανικολάου (10π., 5ρ., 5ασ.) να ακολουθούν σε απόδοση, σε μια βραδιά όπου για ακόμη μία φορά οι διεθνείς μας έπιασαν υψηλό νούμερο στις ασίστ (22 τελικές πάσες).

*πηγή φωτογραφίας: Sport-fm.gr