Εντός έδρας ήττα για την Πετρολίνα ΑΕΚ στο παιχνίδι με την Karhu Φιλανδίας

Τετάρτη, 1/11/2023 - 21:08

Με ήττα μέσα στο «Κίτιον», για την Πετρολίνα ΑΕΚ, τελείωσε το παιχνίδι για την 3η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του FIBA Europe Cup, καθώς η ομάδα της Λάρνακας, έχασε από την Karhu Φινλανδίας με 75-66.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την πρασινοκίτρινη ομάδα στον Ευρωπαϊκό όμιλο και βέβαια, διατηρεί στο ακέραιο τις ελπίδες της, για πρόκριση στην επόμενη φάση, παρά το γεγονός ότι, τα δυο από τα τρία εναπομείναντα παιχνίδια θα τα δώσει εκτός Κύπρου.

Καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης, ήταν το 11-0 σερί που πραγματοποίησε η φιλοξενούμενη ομάδα κατά την 4η περίοδο, καθώς ανέτρεψε το 59-54 σε βάρος της, μετατρέποντας το σε 65-59.

Παιχνίδι αργού ρυθμού στο ξεκίνημα, με τη Φινλανδική ομάδα να αποκτά ένα ελαφρύ προβάδισμα στα αρχικά χρονικά σημεία, παρουσιάζοντας δυνατή άμυνα, απέναντι στην οποία οι πρασινοκίτρινοι έψαχναν τρόπους για να τη διασπάσουν. Λίγο πριν το 8`, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 13-12.

Γενικά, διεξήχθη ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι στο πρώτο του κομμάτι και με την ολοκλήρωση του, το σκορ ήταν στο ισόπαλο 16-16.

Προβάδισμα για την Karhu με 23-18 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, με την ΑΕΚ να εξακολουθεί να προβληματίζεται απέναντι στη Φινλανδική αμυντική τακτική. Ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες εκτελεστικές λύσεις, κυρίως με ξεσπάσματα και με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η ομάδα της Λάρνακας, προηγήθηκε με 33-31.

Στο ρυθμό που είχε επιβάλει η ομάδα της Φινλανδίας, εξελίχθηκαν τα αρχικά χρονικά σημεία της 3ης περιόδου, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να προηγηθεί με 41-35 λίγο πριν το 23`. Ωστόσο στη συνέχεια η ΑΕΚ έριξε τη διαφορά στον πόντο, όταν μείωσε σε 43-42, ενώ είχε φθάσει και στην ισοφάριση (45-45).

Όμως οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν με 52-47 λίγο πριν το 28` και η ΑΕΚ μείωσε σε 52-51, χάριν στο σκοράρισμα του Jones. Έτσι στο 30`, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 53-52.

Με αρκετή αγωνία αναμενόταν η 4η περίοδος και στο ξεκίνημα της, η ΑΕΚ είχε προηγηθεί με 59-54.

Ωστόσο όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι όδευε προς ένα συναρπαστικό φινάλε, καθώς η ομάδα της Φινλανδίας δεν τα έβαζε κάτω και με 11-0 σερί, προσπέρασε με 65-59 και η ΑΕΚ έπρεπε να βρει τρόπο αντίδρασης σε άμυνα και σε επίθεση, μιας και το χρονόμετρο, έδειχνε το 37`.

Λίγο μετά το 38`, η Karhu, προηγήθηκε με 71-62 και κάπου σε αυτό το σημείο κρίθηκε το παιχνίδι, με τη Φινλανδική ομάδα, να φθάνει τελικά στη νίκη με σκορ

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-31, 53-52, 66-75.