Έμπλεξε σε... περιπέτειες αλλά τα κατάφερε η Τσέλσι (BINTEO)

Τρίτη, 7/7/2020 - 22:13

Με σκορ 3-2 πέρασε η Τσέλσι από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας για την 34η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Σε εξαιρετική μέρα ο Γουίλιαν για τους φιλοξενούμενους, ο οποίος «σέρβιρε» τα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας του Φρανκ Λάμπαρντ. Στο 6ο λεπτό ήταν ο Ζιρού αυτός που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ ανοίγοντας το σκορ με πλασέ ενώ στο 27’ ο Πούλισικ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων με εξαιρετικό σουτ. Ακόμη πιο όμορφο υπήρξε ωστόσο το πρώτο γκολ των «αετών». Ο Ζαχά έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την «μπλε» περιοχή και εξαπέλυσε έναν… κεραυνό που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κέπα (34’), μειώνοντας σε 2-1.

Οι «μπλε» πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Έιμπραχαμ να πλασάρει εύστοχα στο 71ο λεπτό αλλά ο Μπεντέκε έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο ματς 82 δευτερόλεπτα αργότερα, σκοράροντας σε εντός έδρας ματς της Πάλας για πρώτη φορά από τον Απρίλιο του 2018… Η φάση του αγώνα σημειώθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Νταν να σημαδεύει με κεφαλιά του δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να «χαρίσει» στην ομάδα του το βαθμό της ισοπαλίας.