Έμεινε… όρθιος απέναντι στην ανώτερη ΑΕΚ ο «πληγωμένος» Παναθηναϊκός

Κυριακή, 13/3/2022 - 21:40

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ ήρθαν ισόπαλοι με 1-1, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των φετινών play-off της Super League 1, στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Οι «πράσινοι» ευτύχησαν να προηγηθούν από το 4ο λεπτό, με το πέμπτο φετινό τέρμα του Αϊτόρ και την δεύτερη ασίστ του Γκατσίνοβιτς. Ωστόσο, τα προβλήματα που είχαν πριν το ματς αλλά κι εκείνα που… προέκυψαν στην διάρκειά του, δεν τους επέτρεψαν να έχουν την γνωστή εντός έδρας κυριαρχική τους εικόνα.

Αντιθέτως η «Ένωση» κατάφερε να ισοφαρίσει με το πέναλτι που κέρδισε ο Αραούχο και μετέτρεψε σε γκολ ο Άμραμπατ, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ τόσο νωρίτερα όσο και αργότερα έφτιαξε κι άλλες φάσεις για να σκοράρει ξανά, ούσα καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Με το αποτέλεσμα αυτό, πάντως, όλα μένουν ανοιχτά στην υπόθεση Ευρώπη. Καθώς ο μεν Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στο -4 από την τρίτη θέση, αλλά μείωσε την διαφορά του από τον τέταρτο Άρη στους δύο πόντους και με νίκη την επόμενη αγωνιστική τον «καβαλάει» στην βαθμολογία.

Η δε ΑΕΚ, σίγουρα θα ήταν πιο ευχαριστημένη με το «τρίποντο» ωστόσο διατήρησε την απόσταση από τον σημερινό της αντίπαλο, ενώ αύξησε κι εκείνη από την τέταρτη θέση στους δύο βαθμούς.