Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά προκρίθηκε στα προημιτελικά η Γιουνάιτεντ

Κυριακή, 28/1/2024 - 21:44

Πήγε να βγάλει τα μάτια της, αλλά σοβαρεύτηκε και προκρίθηκε στους «8» του FA Cup η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Οι «κόκκινοι διάβολοι», γλίτωσαν από τρομερό «κάζο», αφού είδαν τη Νιούπορτ να επιστρέφει από το εις βάρος της 2-0, ισοφαρίζοντας σε 2-2, όμως στο τέλος σοβαρεύτηκαν, επικράτησαν 4-2 και έκλεισαν ραντεβού με τη Νότιγχαμ Φόρεστ στα προημιτελικά!

Ροτέισον από τον Τεν Χαγκ, που έδωσε φανέλα βασικού στον Μπαγιντίρ, τον Άντονι και τον Χόιλουντ και είδε τον νεαρό, Κόμπι Μαϊνού, να σκοράρει το πρώτο του γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 7' με το γκολ του αρχηγού, Μπρούνο Φερνάντες, π οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Τάουνσεντ για το 0-1. Έξι λεπτά αργότερα, ο Νταλότ, «σέρβιρε» στον 18χρονο νεαρό χαφ, Μαϊνού το γκολ για το 0-2, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στη Γιουνάιτεντ. Ωστόσο, πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, η Νιούπορτ μπήκε ξανά στο ματς, με τον Μόρις να πετυχαίνει ένα όμορφο τέρμα για το 2-1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Η Νιούπορτ σόκαρε τη Γιουνάιτεντ, αφού στο 47' έφερε το ματς στα ίσα με τον Έβανς να στέλνει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα της Γιουνάιτεντ για το 2-2.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι πάικτες του Τεν Χαγκ, ανέβασαν την απόδοση τους και με τρεις σπουδαίες ευκαιρίες από το 54' ως το 68' απείλησαν την εστία του Τάουνσεντ. Αυτός που έδωσε τη λύση στο 69' ήταν ο Άντονι που μετά από σουτ του Σο που χτύπησε στο δοκάρι, βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο για το 2-3!

Τη νίκη-πρόκριση «κλείδωσε» στο 90'+4' ο Χόιλουντ ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του έτερου νεαρού, Ομαρί Φόρσον, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2 για τους «κόκκινους διαβόλους».