Έκανε το… καθήκον του ο Άρης και έπιασε τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 30/10/2023 - 21:01
ΑΡΗΣ

Ο Καζού έκρινε το τελευταίο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής!

Ο Άρης επικράτησε 1-0 του Οθέλλου στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» με τον Βραζιάνο να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Οι «πράσινοι» της Λεμεσού ήταν σαφώς καλύτεροι από τον αντίπαλο τους, είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες και ενδέχεται ο δείκτης του σκορ να ήταν ψηλότερος αν ο Ταουντούλ δεν «έλεγε» όχι σε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες των φιλοξενουμένων.

Από την άλλη, το ντεμπούτο του Σκάνσι δεν συνοδεύτηκε με βαθμολογικό όφελος, ωστόσο ο νέος κόουτς της ομάδας, είδε κάποια καλά στοιχεία πάνω στα οποία θα δουλέψει ενόψει της συνέχειας.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Άρης έπιασε τον ΑΠΟΕΛ στους 20 βαθμούς, ενώ ο Οθέλλος έμεινε στους 3 και παράλληλα σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, με φορείο αποχώρησε ο Γιαγκό λόγω χτυπήματος στο στήθος.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο Άρης θα φιλοξενήσει το Σάββατο (4/11) τη Νέα Σαλαμίνα, ενώ ο Οθέλλος την ίδια μέρα θα ταξιδέψει με προορισμό την Περιστερώνα όπου θα αναμετρηθεί με τη Δόξα.

Οθέλλος (Μίχαλ Σκάσνι): Ταουντούλ, Γιάνσεν, Κυριάκου, Ράμος, Σούτο, Ποπέσκου (69' Μπραμπίγια), Χατζηπασχάλης, Γιάσο, Μαμαντού (69' Πέρεθ), Ανάνγκ, Ουεσλάτι.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά Άλβες, Μουσούντα, Μπρόρσον, Γιαγκό, Καζού, Στρούσκι (70' Σόκε), Νίκολιτς, Μοντνόρ (82' Σπόλιαριτς), Μαγιαμπέλα (70' Σανέ), Μπαμπίκα, Στεπίνσκι (59' Σαβό).

Καμία ευκαιρία στο πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης. Ισοζυγισμένο το ματς, χωρίς όμως να απειλήσει κάποια ομάδα την αντίπαλη εστία.

Στο 11ο λεπτό ο Ταουντούλ απέκρουσε δύσκολα με το ένα χέρι το σουτ του Μοντνόρ.

Ο Άρης έφτασε κοντά στο γκολ με διαδοχικές ευκαιρίες από τους Μπαμπίκα και Μαγιαμπέλα. Έδιωξαν Ταουντούλ και άμυνα.

Ελέγχεται φάση (23') του από το VAR για παράβαση εντός περιοχής και συγκεκριμένα πάτημα Μαμαντού στον Μαγιαμπέλα. Δεν δίνεται παράβαση από τον Θεουλή, αφού είδε και ο ίδιος την φάση από το on field review.

Στο 33ο λεπτό, ο Άρης άνοιξε το σκορ με τον Καζού. Μετά από φάση διαρκείας και λάθος στην άμυνα, ο Καζού ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Προσπάθησε να βγει μπροστά ο Οθέλλος μετά το γκολ που δέχθηκε και βάζει πίεση, όμως στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο ο Άρης.

Oλοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με την ομάδα της Λεμεσού να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0.

Καταιγιστικός ο Άρης στις αρχές του δευτέρου μέρους (53') καθώς κατέγραψε σημαντικές ευκαιρίες, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.

Τετ-α-τετ ο Σανέ, πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα μόλις έξω. Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Μέτριος ο ρυθμός αφού ο Άρης διαφυλάσσει το υπέρ του αποτέλεσμα, ενώ δεν έχει κινδυνέψει ιδιαίτερα.

Στο 85ο λεπτό, ο Σπόλιαριτς μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, πλάσαρε όμως ο Ταουντούλ του είπε... όχι και απέκρουσε.

Ολοκληρώθηκε στο 90'+4 το παιχνίδι, 1-0 για τον Άρη.

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Μίχαλ Σκάσνι (Οθέλλος): «Είχαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με ένα πολύ καλό αντίπαλο. Θέλαμε την ισοπαλία, την αξίζαμε, αλλά έπρεπε να είχαμε τελειώσει μία από τις τρεις ευκαιρίες μας στο πρώτο ημίχρονο. Δεν το πετύχαμε, δίκαιη νίκη του Άρη, συγχαρητήρια όμως στους παίκτες μου. Έχουμε δουλειά μπροστά μας και πιστεύω ότι θα καταφέρουμε αυτό που θέλουμε. Νιώθω την Κύπρο ως πατρίδα μου κι ας γεννήθηκα στην Πράγα. Ήμουν επτά χρόνια στην Κύπρο, ο γιος μου γεννήθηκε στη Λεμεσό».

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, είχαμε και καλύτερες εμφανίσεις απέναντι σε τέτοιους αντιπάλους, έπρεπε να είχαμε τελειώσει νωρίτερα τον αγώνα, αλλά δεν ήμασταν καλοί στα τελειώματα. Το καλό είναι ότι δεν επιτρέψαμε απειλές για την εστία μας. Η παρουσία μας στην κορυφή δεν λέει κάτι, είναι μια στιγμιαία απεικόνιση της σεζόν. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο και πρέπει να είμαστε σοβαροί σε όλους τους αγώνες, όλοι θέλουν να πάρουν αποτέλεσμα απέναντί μας. Θα περάσει από MRI ο Γιαγκό κι ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό».