Έκανε το καθήκον του και περιμένει ο ΑΠΟΕΛ

Κυριακή, 10/12/2023 - 12:00

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε εχθές (09/12) ο ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε με 3-1 της ΑΕΖ στο ΓΣΠ, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπορεί να μην έθελξαν με την απόδοση τους, όμως κατάφεραν να πάρουν την ουσία και σε συνδυασμό με την ήττα του Άρη έπιασαν κορυφή και περιμένουν το σημερινό (10/12, 18:00) ματς της Πάφου, για να δουν αν θα έχουν... συγκάτοικο.

Στα τους ματς, οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι άνοιξαν το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Βιγιαφάνες δεν κατάφεραν να φτάσουν τα υψηλά στάνταρ τους και ισοφαρίστηκαν στο 44ο λεπτό από τον Κυριάκο Αντωνίου.

Μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Σα Πίντο μπήκε πιο αποφασισμένο στον αγωνιστικό χώρο και αποκτώντας την πρωτοβουλία των κινήσεων «λύγισε» τον αντίπαλο του, με τους Μαρκίνιος και Ντάλσιο να διαμορφώνουν το τελικό σκορ στο 67ο και 92ο λεπτό αντίστοιχα.

Ασχέτως με το αν θα βρίσκεται μόνη στην πρώτη θέση, η ομάδα της Λευκωσίας έχει ήδη... γυρίσει σελίδα και κοιτάει μπροστά, όπου πρόκειται να δώσει μια σειρά δύσκολων αγώνων, με στόχο να μαζέψει όσους περισσότερους βαθμούς γίνεται.

Συγκεκριμένα, την ερχόμενη Κυριακή (17/10, 18:00), ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης», ενώ πριν την διακοπή των Χριστουγέννων θα κοντραριστεί με την Ομόνοια (23/12, 19:00) στο ΓΣΠ.

Το απαιτητικό πρόγραμμα θα συνεχιστεί και μετά την επανέναρξη, με τους ποδοσφαιριστές των «γαλαζοκίτρινων» να πηγαίνουν στην Λεμεσό για να αναμετρηθούν με τον Απόλλωνα (02/01) και τέσσερις μέρες αργότερα (06/01) να υποδέχονται την Ανόρθωση.