Έχει άλλο... αέρα με Μιλόγεβιτς ο ΑΠΟΕΛ

Σάββατο, 5/11/2022 - 10:30

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 εχθές (04/11) κόντρα στην Ένωση, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πήρε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» με τον ερχομό του Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο, δείχνουν να έχουν αποκτήσει άλλο... αέρα και για ακόμα μία φορά πήραν το ζητούμενο αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Λευκωσίας ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Δώνη. Οι γηπεδούχοι είχαν ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, πίεζαν και έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρνουν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν ανάλογη, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή και να ψάχνει το γκολ, δημιούργησε πολλές μεγάλες ευκαιρίες, τις οποίες εντέλει δεν εκμεταλλεύτηκε, μέχρι το 93ο λεπτό, όπου ο Σαρφό άνοιξε «λογαριασμό» στην φετινή σεζόν και έκανε το 2-0.

Η γενικότερη εικόνα των «γαλαζοκίτρινων» είχε θετικό πρόσημο και έβγαζε... υγεία στον αγωνιστικό χώρο, όμως «πονοκέφαλος» για τον Σέρβο τεχνικό, αποτελεί το γεγονός, πως για άλλο ένα ματς, η ομάδα του δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να τελειώσει εύκολα τις φάσεις.

Στην ομάδα της Λευκωσίας λείπει ο επιθετικός, που με καθαρό μυαλό θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα και είναι στοιχείο που μπορεί να της κοστίσει, σε αγώνες μεγαλύτερης δυσκολίας.

Η παρουσία του Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο, έχει αλλάξει τον ΑΠΟΕΛ προς το καλύτερο και αν διορθώσει και αυτό το πρόβλημα, θα μπορέσει να δείξει τα πραγματικά του «δόντια» και να αναρριχηθεί ακόμα παραπάνω στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στρέφουν πλέον την προσοχή τους, στον αγώνα της Κυριακής (13/11) κόντρα στην Δόξα, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, όπου θα προσπαθήσουν να... κολλήσουν και άλλη νίκη.