Έχασε κάθε ελπίδα η Ανόρθωση, κρατά μόνο την επιστροφή Αρτυματά

Δευτέρα, 18/3/2024 - 12:00
ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΑΡΤΥΜΑΤΑΣ

Άλλη μια ήττα, τη δέκατη φετινή γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής (17/03) η Ανόρθωση εντός έδρας κόντρα στην ΑΕΚ. Ήττα που αφήνει την «Κυρία» στο -12 από την τρίτη προνομιούχο θέση και κατ' επέκταση εκτός ευρωπαϊκών υποχρεώσεων -και- τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Με 18 βαθμούς να είναι στο... τραπέζι γίνεται κατανοητό πως για να βρει ευρωπαϊκό εισιτήριο η ομάδα της Αμμοχώστου θα πρέπει να γίνουν πράγματα και θαύματα μέχρι το φινάλε της σεζόν. Άλλωστε, η αγωνιστική εικόνα της ομάδας δεν πείθει για κάτι τέτοιο. Η Ανόρθωση έμεινε με δέκα παίκτες για όλο το δεύτερο ημίχρονο λόγω της αποβολής του Τιουνέ ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου. Άλλη μια φορά που οι «κυανόλευκοι» έμειναν με παίκτη λιγότερο τη φετινή σεζόν λόγω απερισκεψίας κάποιου ποδοσφαιριστή τους.

Παρ' όλα αυτά, είχαν μοναδική στιγμή στο 59ο λεπτό να πάρουν προβάδισμα στο σκορ όμως ο Καστέλ τα... θαλάσσωσε όταν βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Ερερίν. Σίγουρα στο μυαλό όλων στην «Κυρία» θα τριγυρνάει το «αν» είχε μπει το γκολ, τι κατάληξη θα είχε το παιχνίδι. Αλλά επειδή με τα «αν» δεν αλλάζει κάτι, άπαντες καλούνται να πορευτούν με τα δεδομένα όπως έχουν διαμορφωθεί, που μόνο ιδανικά δε μπορούν να χαρακτηριστούν. Η διακοπή θα δώσει την ευκαιρία στον Οκκά να ανασυντάξει αγωνιστικά αλλά και ψυχολογικά τους παίκτες του ενόψει της τελικής ευθείας του πρωταθλήματος.

Στα λιγοστά θετικά της χθεσινής αναμέτρησης η επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τον αρχηγό της ομάδας, Κωστάκη Αρτυματά, μετά από τον μακροχρόνιο τραυματισμό του. Επόμενη υποχρέωση για την ομάδα της Αμμοχώστου με τον Άρη (31/03 - 19:00) στο «Άλφαμεγα Stadium» για την πέμπτη «στροφή» των play-off του πρωταθλήματος.