Έφτασε κοντά στην «άλωση» ο ΑΠΟΕΛ αλλά... (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 24/10/2019 - 21:44

Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ στο Μπακού κόντρα στην Καραμπάχ με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 2-2.

Οι Αζέροι προηγήθηκαν στο σκορ στο 13ο λεπτό ενώ ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με δύο γκολ πριν το τέλους του ημιχρόνου (29’ και 45’). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 58ο λεπτό.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Καραμπάχ έφτασε τους τέσσερις βαθμούς ενώ ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον πρώτο του βαθμό στον όμιλο. Πλέον, οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν στο ΓΣΠ στις 7 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων. Παιχνίδι το οποίο βαθμολογικά θα είναι «τελικός» για τον ΑΠΟΕΛ.

Το άλλο παιχνίδι του ομίλου θα ξεκινήσει στις 22:00 μεταξύ της Σεβίλλης και της Ντούντελανζ στην Ισπανία.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Πρώτη καλή προοπτική για τον ΑΠΟΕΛ στο τέταρτο λεπτό αλλά ο Χαλένιους δεν βρήκε την μπάλα στο γύρισμα που έκανε ο Νικόλας Ιωάννου στο ύψος του πέναλτι.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλισε χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε στις δύο περιοχές με την Καραμπάχ να είχε περισσότερο τη κατοχή της μπάλα. Ο ΑΠΟΕΛ από την πλευρά του προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να οργανώσει το δικό του παιχνίδι, χωρίς επιτυχία μέχρι εκείνο το σημείο.

Λάθος από τον Γκέντσογλου στο 13ο λεπτό με τον Μίτσελ να δίνει την μπάλα στον Κιντάνα και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπέλετς.

Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ φάνηκε να επηρεάζεται από το γκολ των Αζέρων, έχασε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έκανε αβίαστα λάθη τα οποία έδωσαν την υπεροχή στους γηπεδούχους.

Τεράστια ευκαιρία για την Καραμπάχ στο 24ο λεπτό. Εντός περιοχής ο Μεντβέτεφ έκανε το σουτ με τον Μπέλετς να πέφτει στη γωνία του και να σώζει τον ΑΠΟΕΛ από δεύτερο γκολ.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 29ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Νικόλα Ιωάννου ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάτιτς από τα δεξιά έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Μπέκοβιτς.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου είχαμε τραγικό λάθος από τον αρχηγό της Καραμπάχ με τον Χαλένιους να κερδίζει την μπάλα και στο τετ α τετ να νικάει τον τερματοφύλακα των Αζέρων για το 2-1 των πρωταθλητών Κύπρου.

Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος στο 55ο λεπτό. Σέντρα του Ντάνι κεφαλιά του Εμρελί όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

Γρήγορη εκτέλεση κόρνερ για την Καραμπάχ στο 59ο λεπτό με τον Αΐλτον να παίρνει τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Ζουμπίρ έξω από την περιοχή έκανε το σουτ όμως ο Μπέλετς έπεσε και μάζεψε την μπάλα στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 70ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σόουζα πήρε τη γυριστή κεφαλιά και η μπάλα πέρασε μόλις έξω από το δοκάρι της Καραμπάχ.

Ο Μεντβέτεφ έπιασε το μακρινό σουτ στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω από την εστία του Μπέλετς.

Καραμπάχ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ): Μπέκοβιτς, Γκαράεφ, Αίλτον, Μεντβέτεφ, Μίτσελ, Κιντάντα, Σαντίγκοφ, Ζουμπίρ, Αλμέιδα, Χουσεΐνοφ, Γκιέ (Εμρέλι 46')

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Mπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Σάβιτς, Μερκής, Βούρος, Ιωάννου (Γιάκολις 67'), Γκέντσογλου, Σόοουζα, Μάτιτς, Πάβλοβιτς (Άλεφ 84'), Χαλένιους (Μπέζιακ 76')