Η Ντόρτμουντ έκλεισε το σπίτι της Μπάγερν και πέρασε στον τελικό

Τετάρτη, 26/4/2017 - 23:53

Με απίθανη ανατροπή στην επανάληψη και δύο γκολ από Ομπαμεγιάνγκ και Ντεμπελέ, η Ντόρτμουντ πήρε την εκδίκηση της από τη Μπάγερν (2-3) και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας.

Την έχει άχτι. Της παίρνει ότι παίκτες (Γκέτσε, Λεβαντόφσκι, Χούμελς) ή στελέχη (Ζάμερ) βγάζει. Της έχει κόψει το δρόμο για αμέτρητους τίτλους. Γι’ αυτό και κάθε νίκη της Ντόρτμουντ επί της Μπάγερν πανηγυρίζεται ως τίτλος.

Αυτή τη φορά, το διπλό στο Μόναχο μπορεί όντως να σημαίνει την κατάκτηση ενός τίτλου. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ με καρδιά χιλίων λεόντων γύρισε το ματς με τη Μπάγερν και με ηρωϊκή ανατροπή στην επανάληψη (2-3) πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, όπου περιμένει η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης.

Μέσα σε 10 ημέρες οι Βαυαροί έχασαν και δεύτερο στόχο (μετά το Champions League) σε ένα καταστροφικό διάστημα για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.

Το γκολ του Μάρκο Ρόις μετά από τρομερό λάθος του Τσάβι Μαρτίνεθ (19’) έδειξε από νωρίς τις άγριες διαθέσεις των φιλοξενούμενων, όμως οι Βαυαροί αντέδρασαν άμεσα.

Ο Ισπανός χαφ ισοφάρισε το λάθος του κάνοντας το 1-1 (29’), ενώ πριν βγει το ημίχρονο ο Ματς Χούμελς σκόραρε για πρώτη φορά κατά της πρώην ομάδας του (41’, 2-1).

Ο Λεβαντόφσκι (45’) και ο Ρόμπεν (63’) έχασαν απίθανες ευκαιρίες για το 3-1 και οι Βαυαροί το πλήρωσαν ακριβά.

Ο Ντεμπελέ με υπέροχη σέντρα σέρβιρε το 2-2 για τον Ομπαμεγιάνγκ (69’) κι άφησε το καλύτερο για το τέλος, όταν με ψύχραιμο τρόπο έκανε το 2-3 (74’) κι έστειλε την Μπορούσια Ντόρτμουντ για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του γερμανικού κυπέλλου.