Η Μπαρσελόνα διέσυρε την Ρεάλ Μαδρίτης με πεντάρα

Κυριακή, 28/10/2018 - 18:59

Τι κι αν έλειπε ο Λιονέλ Μέσι, ο Σουάρες κάλυψε το κενό και με το παραπάνω και η Μπαρτσελόνα διέλυσε τη θλιβερή Ρεάλ.

Ο Ουρουγουανός με χατ τρικ οδήγησε τους Καταλανούς σε θρίαμβο 5-1 στο ντέρμπι με τη «βασίλισσα», που δεν εμφανίστηκε στο πρώτο ημίχρονο. Τελείωσε ο χρόνος στην κλεψύδρα για τον Τζουλέν Λοπετέγι, καθώς η Ρεάλ έμεινε στην 9η θέση!

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με την Μπαρτσελόνα να πετυχαίνει δύο γκολ, να δημιουργεί, να χάνει ευκαιρίες και τη Ρεάλ να μην έχει εμφανιστεί καν στο «Καμπ Νου».

Η Ρεάλ απείλησε πρώτη στο 8ο λεπτό, καθώς ο Μπέιλ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μπενζεμά από το πέναλτι έπιασε το γυριστό αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ, αλλά αυτή ήταν και η μοναδική της φάση στο πρώτο 45λεπτό. Από εκεί και πέρα οι «μπλαουγκράνα» πάτησαν γκάζι και στο 11’ έφτασαν στο γκολ. Ο Ράκιτιτς έβγαλε κάθετα στον Άλμπα, ο Ισπανός κατέβασε ιδανικά, πάτησε περιοχή και έκανε το γύρισμα από αριστερά, με τον Κουτίνιο να πλασάρει από το πέναλτι και να κάνει το 1-0, παρά την προσπάθεια του Ράμος να σώσει στη γραμμή (οι μπλαουγκράνα άλλαξαν 30 πάσες πριν το γκολ, κάτι που αποτελεί ρεκόρ σε γκολ στην ιστορία των Κλάσικο). Στο 19’ ο Νάτσο έκανε τραγικό λάθος και ο Άρτους σούταρε όμορφα έξω από την περιοχή αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε εντυπωσιακά και στο 29’ ο Βαράν πήγε άτσαλα στον Σουάρες, τον γκρέμισε στην περιοχή και ο Μαρτίνεθ έδωσε το πέναλτι μετά τη χρήση και του VAR. Ο Σουάρες το εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε έτσι το 2-0.

Οι Μαδριλένοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να βγάλουν αντίδραση και στο 43’  ο Σουάρες σέντραρε από δεξιά και ο Πικέ πήρε από κοντά την κεφαλιά αλλά όντας σε λάθος βήμα δεν βρήκε στόχο και στην εξέλιξη της φάσης ο Ραφίνια έπιασε το μακρινό σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Ο Λοπετέγι ανακάτεψε την τράπουλα στο ημίχρονο, έριξε στο ματς τον Λούκας Βάσκεθ αποσύροντας τον Βαράν και γύρισε το σύστημα σε ένα 3-5-2 με τον Κασεμίρο 3ο στόπερ και τον Βάσκεθ στα άκρα. Και στο 50ο λεπτό δικαιώθηκε. Ο Ίσκο έκανε από δεξιά το γύρισμα, ο Λενγκλέ δεν έδιωξε σωστά και ο Μαρσέλο κοντρόλαρε ψύχραιμα και σούταρε από κοντά με το δεξί για το 2-1.

Η Ρεάλ πήρε τα πάνω της και στο 55’ ο Μαρσέλο σέντραρε από αριστερά και ο Ράμος πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο ενώ μερικά δευτερόλεπτα μετά άγγιξε το γκολ.  Οι παίκτες του Λοπετέγι άλλαξαν ιδανικά, η μπάλα στρώθηκε στο πέναλτι απ' όπου ο Μόντριτς έκανε το πλασέ κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Τερ Στέγκεν.

Οι Καταλανοί απάντησαν στα δοκάρια σο 61’. Ο Ράκιτιτς έβγαλε κάθετη μπαλιά, ο Σέρχι Ρομπέρτο από δεξιά πρόλαβε κι έκανε το γύρισμα και ο Σουάρες από κοντά έπιασε το μονοκόμματο σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κουρτουά. Στο 65’ ο Άλμπα έπιασε το γυριστό από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να βρίσκει στον Ράμος και να περνά ξυστά έξω, ενώ στο 68’ ο Βάσκεθ έβγαλε όμορφη σέντρα από δεξιά και ο Μπενζεμά έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Και στο 75’ ο Σέρχι Ρομπέρτο από δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Σουάρες με πανέμορφη γυριστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 3-1. Στο 83’ ο Μπενζεμά άνοιξε αριστερά στον Ασένσιο που έκανε το σουτ αλλά αστόχησε αλλά στην κόντρα, ο Σέρχι Ρομπέρτο πέρασε κάθετα στον Σουάρες που από δεξιά πλάσαρε πανέμορφα τον Κουρτουά κι έκανε το 4-1. Και μάλιστα στο 87’ ο Ντεμπελέ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Βιδάλ με κεφαλιά από κοντά έκανε το 5-1 ενώ στο 90’ ο Κουρτουά έσωσε μετά από φοβερό εναέριο τακουνάκι του Σουάρες. Στο 90+1’ το πλασέ του Μπενζεμά από αριστερά έφυγε έξω.

ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο, Λενγκλέ, Πικέ, Άλμπα, Μπούσκετς, Ράκιτιτς, Άρτουρ (86’ Βιδάλ), Ραφίνια (68’ Ραφίνια), Κουτίνιο (74’ Ντεμπελέ), Σουάρες

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Ράμος, Νάτσο, Βαράν (46’ Λούκας Βάσκεθ), Μαρσέλο (81’ Μαριάνο Ντίας), Κασεμίρο, Κρόος, Ίσκο, Μόντριτς, Μπενζεμά, Μπέιλ (78’ Ασένσιο)