Η Γιούβε έκανε μία χαψιά την Μπαρσελόνα!

Τρίτη, 11/4/2017 - 23:44

Show της Γιουβέντους στο Τορίνο, με την ομάδα του Αλέγκρι να κερδίζει με 3-0 την Μπαρσελόνα και να κάνει άλμα πρόκρισης. Αναβλήθηκε το άλλο ματς της βραδιάς, λόγω εκρήξεων που σημειώθηκαν κοντά στο λεωφορείο της Ντόρτμουντ, κατά την μετάβαση της ομάδας στο γήπεδο (σχετικό θέμα εδώ).

Γιουβέντους για μεγάλα πράγματα. Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι πάτησε με 3-0 την Μπαρσελόνα στο Τορίνο και απέκτησε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης. Ματ του Αλέγκρι στον Λουίς Ενρίκε, με τους «μπλαουγκράνα» πάντως να διαμαρτύρονται δίκαια για πέναλτι σε χέρι του Κιελίνι που δεν τους δόθηκε.

Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Κεντίρα έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά άουτ ενώ στο 3’ ο Κεντίρα έκανε το γέμισμα και ο Ιγκουαΐν πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τερ Στέγκεν μάζεψε με διπλή προσπάθεια. Και στο 8’ η Γιουβέντους έφτασε στο γκολ. Ο Κουαδράδο πέρασε στον Ντιμπάλα, που γύρισε πανέμορφα και με αριστερό πλασέ έκανε το 1-0. Στο 12’ ο Μέσι εκτέλεσε απ' ευθείας το φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ και στο 21’ ο Μέσι βρήκε όμορφα κάθετα τον Ινιέστα κι εκείνος έκανε το πλασέ αλλά ο Μπουφόν έδιωξε εντυπωσιακά. Από το κόρνερ του Νεϊμάρ ο Μασεράνο αστόχησε με κεφαλιά και στην επόμενη φάση οι «μπιανκονέρι» έφτασαν στο 2ο γκολ. Ο Μάντζουκιτς έκανε την κίνηση και τη σέντρα από αριστερά και ο Ντιμπάλα με πανέμορφο σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, έγραψε το 2-0. Στο 30’ ο Μέσι πίεσε τον Κεντίρα και πάνω στη φάση τσίμπησε την μπάλα για τον Σουάρες ο οποίος ήταν θέση οφσάιντ και κόπηκε σωστά. Στο 37ο λεπτό ο Κουαδράδο έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Πιάνιτς μέσα από την περιοχή αστόχησε απελπιστικά και στο 39’ ο Σουάρες πήρε όμορφη κεφαλιά αλλά η μπάλα κόντραρε στον Κιελίνι. Και στο 44’, ο Ιγκουαΐν κατέβασε και σούταρε όμορφα αλλά ο τερ Στέγκεν έδιωξε δύσκολα.

Στο 47ο λεπτό ο Μπονούτσι έκοψε τον Σουάρες πριν βγει τετ-α-τετ, η μπάλα στρώθηκε στον Μέσι που πλάσαρε δίπλα απ' την εστία του Μπουφόν ενώ στην κόντρα ο Κεντίρα έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 52ο λεπτό το σουτ του Ινιέστα πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 53’ ο Κουαδράδο ταλαιπώρησε την άμυνα των Καταλανών, έσπασε την μπάλα στον Ιγκουαΐν που πλάσαρε και ο Τερ Στέγκεν μπλόκαρε. Το ματς είχε τρομερό ρυθμό και στο 54’ ο Ιγκουαΐν βγήκε απέναντι στον Τερ Στέγκεν από πλάγια θέση, αλλά ο Γερμανός έδιωξε το δυνατό σουτ που επιχείρησε. Και από το κόρνερ, ο Κιελίνι με σκαστή κεφαλιά έκανε το 3-0 με την μπάλα να έχει βρει πρώτα και στο δοκάρι.

Στο 68ο λεπτό ο Μέσι έκοψε στον Σουάρες, που βγήκε απέναντι στον Μπουφόν αλλά πλάσαρε μόλις έξω, ενώ στο 69’ η Μπαρτσελόνα διαμαρτυρήθηκε σωστά για πέναλτι σε χέρι του Κιελίνι που δεν δόθηκε, ενώ στο  75’ ο Σουάρες έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 78ο λεπτό ο Μπουφόν έδιωξε τη σέντρα-σουτ του Ινιέστα και στο 87’ το φάουλ του Μέσι κόντραρε σε σώματα ενώ στο 90+2’ ο Ντάνι Άλβες βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και από δεξιά, μέσα στην περιοχή της Μπαρτσελόνα, αλλά καθυστέρησε να σουτάρει κι εν τέλει ανακόπηκε η προσπάθειά του.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Άλβες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς (89’ Μπαρτζάλι), Κουαδράδο (73’ Λεμινά), Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα (81’ Ρινκόν), Ιγκουαΐν

ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μασεράνο, Σέρχι Ρομπέρτο, Ματιέ (46’ Αντρέ Γκόμες), Ουμτιτί, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Νεϊμάρ, Μέσι, Σουάρες