Η Ανόρθωση ''εκδικήθηκε'' και έκοψε πολύτιμους βαθμούς από τον Απόλλωνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 14/5/2017 - 19:57

Μόνο αδιάφορη δεν παρατάχθηκε η Ανόρθωση στο Τσίρειο που και ήθελε και έκανε τελικά την ΄΄ζημιά'' στον Απόλλωνα. Οι γαλάζιοι δυσκολεύτηκαν αφάνταστα κόντρα στην ''κυρία'', που στο 87' πήρε εκδίκηση για τον διασυρμό-αποκλεισμό στο κύπελλο και έκοψε βαθμούς από τους γηπεδούχους, που ίσως τους στερήσουν τελικά την δεύτερη θέση. Ανοιχτό και συνάμα σκληρό το ματς. Πολλές φάσεις ένθεν και ένθεν , ρεσιτάλ δημιουργίας ευκαιριών και αστοχίας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Εννιά κίτρινες κάρτες και μια κόκκινη βγήκαν από το τσεπάκι του Αναστασίου.

To δυνατό σουτ του Ντα Σίλβα που εξουδετέρωσε ο Κόπριβετς ήταν η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο δεύτερο λεπτό. Ο Σεμέδο προ του Ράγιος παραχώρησε κόρνερ στο 4' και έβγαλε από δύσκολη κατάσταση την ομάδα του, στην ωραία επιθετική προσπάθεια που ξεδίπλωσε η Ανόρθωση. Στο 10΄ο Εστεμπάν Σατσέτι δοκίμασε το πόδι του χωρίς να βρει όμως στόχο. Στο 14' ο Απόλλωνας απείλησε με τον Μάγκλιτσα η μπάλα έφυγε έξω. Ένα λεπτό μετά, ο Παπουλής έβγαλε τετ α τετ τον Μάριο Σέρτζιο με τον Κόπριβετς, με τον Σλοβένο να σταματά τον Πορτογάλο. Ευκαιρία έχασε στην αμέσως επόμενη φάση ο Καλό για τους μπλε, το πλασέ του οποίου σταμάτησε ο Βάλε πάνω στην έξοδο του. Η μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα ήταν για τους φιλοξενούμενους στο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Καλό πάσαρε κάθετα στον Καμπρέρα, ο Ισπανός με τακουνάκι βρήκε τον Ράγιος που σούταρε αμέσως, ο Βάλε απέκρουσε και με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή της εστίας του. Ο Απόλλωνας απάντησε με τον Άντον Μάγκλιτσα πέντε λεπτά αργότερα. Ο Κροάτης δέχθηκε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε στην έξοδο τον Κόπριβετς , με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το κρεσέντο των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε σε ένα ανοιχτό ματς χωρίς σκοπιμότητες με την μια φάση να διαδέχεται την άλλη. Στο 29΄το πλασέ του Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση, λίγο έλειψε να γίνει ασίστ για τον Καμπρέρα που βρήκε σε λάθος χρόνο την μπάλα με το κεφάλι και την έστειλε άουτ, σε μια στιγμή που ο Βάλε ήταν εξουδετερωμένος.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ. Από την εκτέλεση φάουλ του Πέδρο, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Σεμέδο που είχε όλο τον χρόνο να κοντρολάρει και να πλασάρει τον Κόπριβετς για το 1-0 υπέρ των γαλάζιων. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ στην Κύπρο. Δυο λεπτά αργότερα ο Παπουλής από την ''μαγική'' κάθετη του Ντα Σίλβα, δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0 καθώς ο Γιαν Κόπριβετς βγήκε έγκαιρα και έδιωξε το πλασέ του Ελλαδίτη. Μάριο Σέρτζιο, Φώτης Παπουλής και Πέδρο μπήκαν στο ποινολόγιο του Γιάννη Αναστασίου και χάνουν τον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, την ερχόμενη εβδομάδα. Για την Ανόρθωση Ολιβέιρα, Καλδερόν και Γιαννούλης θα είναι απόντες λόγο καρτών στο τελευταίο ματς της σεζόν με αντίπαλο την ΑΕΚ στο ''Αντώνης Παπαδόπουλος''. Στο 73΄ο Πίττας έκλεψε την μπάλα έκανε αμέσως το μακρινό σουτ, η προσπάθεια του όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 75΄ο Μάγκλιτσα αστόχησε από καλή θέση μετά από κούρσα και πάσα του Σαρδινέρο. Δυο λεπτά αργότερα ο Άλβες καθυστέρησε χαρακτηριστικά να τελειώσει την φάση και το σουτ που επιχείρησε κατέληξε πάνω στο σώμα του Μπρούνο Βάλε. Στο 77΄οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες καθώς ο Σίβου αντίκρισε την κόκκινη ( δεύτερη κίτρινη) για πολύ σκληρό και καθόλα αντιαθλητικό φάουλ πάνω στο Μάγκλιτσα. Η Ανόρθωση παρά το αριθμητικό μειονέκτημα πίεσε για την ισοφάριση. Το πρώτο μήνυμα το έστειλε με το εξαιρετικό σουτ του νεαρού Αριστοτέλους που απέκρουσε ο Βάλε. Στο 87' η ομάδα του Λέβι κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ρούμπεν Ράγιος.

Οι δηλώσεις του Σ.Αυγουστή: ''Ήταν σημαντικό το τρίποντο, αλλά πιο σημαντικό ήταν να μην τραυματιστεί κανείς πριν τον τελικό. Ετοιμαζόμαστε για τον μεγάλο τελικό'', είπε με λακωνικό τρόπο ο Κύπριος τεχνικός.

Οι δηλώσεις του Ρ.Λέβι: '' Έπρεπε να βρούμε κίνητρο για να δώσουμε στους ποδοσφαιριστές.Δείξαμε χαρακτήρα στο τέλος. Δεν είναι εύκολο να ισοφαρίζεις με 10 ποδοσφαιριστές.Είμαστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα'', δήλωσε ο Ισραηλινός προπονητής.