Δύο γκολ ο Έντουαρντς, ασίστ για Τσαρούλλα (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 8/1/2024 - 11:07

Τη δεδομένη χρονική περίοδο, κοστολογείται στο transfermarkt με 28 εκατομμύρια ευρώ. Δε χρειάζεται να αναφέρουμε πως με την εθνική Κύπρου θα έκανε τη διαφορά. Το θέμα είναι να τον δούμε κάποτε να αγωνίζεται με το εθνόσημο.

Ο λόγος για τον Μάρκους Έντουαρντς, τον 25χρονο Αγγλοκύπριο εξτρέμ που φοράει τη φανέλα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Ο εν λόγω κύριος (για τον οποίο κάποτε ο Μαουρίσιο Ποτσετίνο μίλησε με κολακευτικά λόγια) ήταν πρωταγωνιστής για τα «λιοντάρια» στη νίκη με 5-1 επί της Εστορίλ. Για την ακρίβεια, ο Έντουαρντς πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του, στο 21' και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και μάλιστα με πανομοιότυπο τρόπο, καθώς πλάσαρε και στις δύο περιπτώσεις από κοντινή απόσταση (η μία με το αριστερό πόδι, η άλλη με το δεξί), έπειτα από ασίστ του Γκιέκερες.

Δείτε τα γκολ στο 0:30 και στο 1:43.

Στην Αγγλία, ο Νικ Τσαρούλλα κατέγραψε την τέταρτη ασίστ στη φετινή περίοδο, στη νίκη της Κρόουλι επί της Μπράντφορντ για τη Λιγκ 2. Βασικός για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Τζακ Ρόουλς, που στο παρελθόν είχε χριστεί διεθνής με την εθνική Κύπρου.

Δείτε την ασίστ στο 0:05.

Από εκεί και πέρα, να πούμε ότι ο Γρηγόρης Κάστανος δεν αγωνίστηκε στο παιχνίδι της Σαλερνιτάνα με τη Γιουβέντους, αλλά ήταν για καλό λόγο. Κι αυτό, διότι ο αριστεροπόδαρος χαφ έγινε για πρώτη φορά πατέρας.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορας Κυπριανού (Πίτερμπρο): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Λιντς για το Κύπελλο (30 συμμ./5 γκολ/1 ασίστ).

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της Λέιτον Όριεντ είναι το Σάββατο 13/1 στην έδρα της Πόρτσμουθ (29 συμμ./7 γκολ/3 ασίστ).

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Έβγαλε ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Μπράντφορντ (27 συμμ./4 γκολ/4 ασίστ).

Τζακ Ρόουλς (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Μπράντφορντ. Αντικαταστάθηκε στο 69' (18 συμμ./5 γκολ/1 ασίστ).

Μίκι Δημητρίου (Κρου Αλεξάντρα): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μάνσφιλντ (32 συμμ./7 γκολ/5 ασίστ).

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Ο Κύπριος μέσος έγινε πατέρας για πρώτη φορά κι έτσι πήρε άδεια για να απουσιάσει από την εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Γιουβέντους (18 συμμ./1 γκολ/3 ασίστ).

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Ήταν τραυματίας κι έτσι απουσίαζε από τα τελευταία παιχνίδια της Κόμο (16 συμμ./3 γκολ/3 ασίστ).

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Το πρωτάθλημα της Β' Γερμανίας αρχίζει ξανά στις 20 Ιανουαρίου (6 συμμ./1 ασίστ).

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Το επόμενο ματς της Σταντάρ είναι στις 20 Ιανουαρίου (11 συμμ.).

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Η Σαρλερουά θα παίξει το επόμενό της παιχνίδι στις 21 Ιανουαρίου (20 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ βρήκε δύο φορές δίχτυα, στο εντός έδρας 5-1 επί της Εστορίλ. Αντικαταστάθηκε στο 81' (25 συμμ./6 γκολ/5 ασίστ).

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τον Ατρόμητο (13 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Κωνσταντίνος Καραγιάννης (Βόλος ΝΠΣ): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας ματς κόντρα στον Ατρόμητο (1 συμμ.).

Ανδρέας Καρώ (ΟΦΗ): Ο ΟΦΗ παίζει σήμερα (8/1) κόντρα στη Λαμία (13 συμμ.).

Κώστας Πηλέας (Πανσερραϊκός): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Κηφισιά (15 συμμ./2 γκολ/1 ασίστ).

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Καλλιθέα (8 συμμ./1 γκολ/2 ασίστ).

Παντελής Μιχαήλ (Ολυμπιακός Β'): Ήταν στην αποστολή στο παιχνίδι κόντρα στην Καλλιθέα (0 συμμ.).

Οδυσσέας Σπυρίδης (Ηρακλής): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Λάρισα. Αντικαταστάθηκε στο 65' (9 συμμ./2 γκολ/1 ασίστ).

Ραφαήλ Πιττάτζιης (Παναχαϊκή): Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την Παναχαϊκή είναι σήμερα (8/1) κόντρα στον Παναθηναϊκό Β (0 συμμ.).

Δημήτρης Πρινιωτάκης (Γιούχτας): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Καλαμάτα (14 συμμ./5 clean sheets).

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Στο τελευταίο ματς της Σεντ Μίρεν κόντρα στη Σέλτικ (ήττα με 3-0 εντός έδρας), ο Κύπριος μεσοαμυντικός ήταν βασικός (28 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Σουηδία

Ιωάννης Πίττας (ΑΪΚ): Ολοκλήρωσε τη σεζόν στην ΑΪΚ με 10 γκολ σε 14 συμμετοχές σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Το πρωτάθλημα της Σλοβακίας επαναρχίζει στις 11 Φεβρουαρίου (3 συμμ.).

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Ο Κύπριος φορ ολοκλήρωσε τη σεζόν έχοντας 4 γκολ σε 20 συμμετοχές σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Ο Κύπριος εξτρέμ ολοκλήρωσε τη σεζόν, καταγράφοντας 24 συμμετοχές, έχοντας 1 γκολ και μία ασίστ.

Τζακ Παναγιώτου (Νιου Ίνγλαντ Ρεβολούσιον): Ο 19χρονος Αμερικανοκύπριος χαφ ολοκλήρωσε τη σεζόν καταγράφοντας 26 συμμετοχές, έχοντας 5 γκολ και 3 ασίστ.

Αυστραλία

Κρίστιαν Θεοχάρους (Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς): Πέρασε αλλαγή στο 71' στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γουέστερν Σίδνεϊ (16 συμμ./2 γκολ/2 ασίστ).