«Κόλλησε» με τη Δόξα και... πέταξε δύο βαθμούς η Ανόρθωση (BINTEO)

Σάββατο, 28/1/2023 - 20:59

«Στραβοπάτημα» στην Περιστερώνα!

Η Ανόρθωση έμεινε ισόπαλη με 0-0 κόντρα στην Δόξα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και... πέταξε άλλους δύο βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν «φτωχό» από ευκαιρίες με την «Κυρία» να έχει τον πρώτο λόγο, δίχως όμως να μεταφράζει την κατοχή σε ευκαιρίες.

Η εικόνα άλλαξε στην ανάπαυλα με αμφότερες τις ομάδες να δημιουργούν μεγάλες ευκαιρίες και να ψάχνουν το γκολ, δίχως όμως να τα καταφέρνουν.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι το ντεμπούτο τους έκαναν οι Σάμουελ Μραζ  και Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, που μπήκαν ως αλλαγή στο 60ο και 72ο λεπτό αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι μετά τη νίκη επί της Ένωσης, υπέπεσαν ξανά στα ίδια λάθη και παρέμειναν στην 10η θέση με 23 βαθμούς, πραγματοποιώντας μια μέτρια εμφάνιση.

Από την άλλη, η Δόξα πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό, στην προσπάθεια της να ξεφύγει από την ζώνη του υποβιβασμού και αναρριχήθηκε στην 12η θέση με 13 βαθμούς.

Στην επόμενη (22η) αγωνιστική, η ομάδα της Κατωκοπιάς φιλοξενείται την Δευτέρα (03/02, 19:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από τον Άρη και η Ανόρθωση υποδέχεται την Πέμπτη (02/02, 19:00) στο ίδιο γήπεδο την Ομόνοια.

Το παιχνίδι

Πρώτη φάση για την Ανόρθωση στο 4ο λεπτό, με τον Αμπαρτζουμιάν να παίρνει τη κεφαλιά μέσα στην περιοχή και την μπάλα να περνάει άουτ.

Νέα ευκαιρία για την «Κυρία» στο 37ο λεπτό, με τον Ιωάννου να κάνε το ένα-δύο με τον Χριστοφή και μετά να κάνει αμέσως σουτ, στέλνοντας την μπάλα μόλις έξω.

Η Δόξα απείλησε στο 46ο λεπτό, με τον Σαντίκ να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή και τον Λόρια να κάνει λανθασμένη έξοδο, με την μπάλα εντέλει να καταλήγει άουτ.

Φάση για την ομάδα της Κατωκοπιάς στο 59ο λεπτό, με τον Μπένι να δοκιμάζει το σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να περνάει ξυστά από δοκάρι του πορτιέρο της Ανόρθωσης.

Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 70ο λεπτό, με τον Σαντίκ να κάνει τη κεφαλιά και να αναγκάζει τον Λόρια σε μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία και για την Ανόρθωση έξι λεπτά αργότερα, με τον Αμπαρτζουμιάν να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 86ο λεπτό. Πρώτα ο Χαρογιάν δεν έκανε σωστά την προβολή και μετά ο Μραζ με εξουδετερωμένο τον Σισκόφσκι δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

1

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μπένι (73′ Ίλιτς), Κέρλα, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης (84′ Ογιάλα), Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι (44′ Φαουάζ) (73′ Σόμπτσικ), Ασάντε, Τρούγιτς (84′ Αντενόν).

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Τεχέρα, Παρούτης (73′ Φερέιρα), Αμπαρτζουμιάν, Κορτές (60′ Μραζ), Σαμπό, Χαρογιάν, Ιωάννου (73′ Γκερέρο), Χριστοφή (60′ Εμπραλίτζε).

Ο απόηχος από το «Γλαύκος Κληρίδης»

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Αυτό που ζήτησα από τους ποδοσφαιριστές αυτή την βδομάδα ήταν να δείξουν πάθος, διάθεση και βγάλουν ενέργεια μέσα στο γήπεδο. Όντως σήμερα αυτά τα είδα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Μας δίνει αισιοδοξία ότι μπορούμε να πετύχουμε κάτι καλύτερο στη συνέχεια. Σίγουρα παίζαμε με ένα δύσκολο αντίπαλος, όμως παίζαμε στην έδρα μας και θέλαμε να κερδίσουμε. Θέλουμε να κάνουμε καινούρια αρχή μέσα στο γήπεδό μας. Στο τέλος της ημέρας πήραμε τον έναν βαθμό της ισοπαλίας. Νομίζω πως ο κάθε βαθμός είναι σημαντικός για τη συνέχεια. Το παιχνίδι κύλησε όπως το περίμενα. Η Ανόρθωση, όπως αγωνίζεται, βγάζει αρκετούς παίχτες στο επιθετικό 1/3 και έπρεπε να αμυνθούμε πάρα πολύ καλά. Αυτό το καταφέραμε και προσπαθήσαμε να βγάλουμε καλές αντεπιθέσεις. Καταφέραμε να βγάλουμε 2-3 φάσεις που αν είχαμε καλύτερη επιλογή θα γινόμασταν πιο επικίνδυνοι. Η Ανόρθωση είχε την ποιότητα επιθετικά να μας κάνει τη ζημιά όμως αμυνθήκαμε εξαιρετικά. Νομίζω στο τέλος της ημέρας ο βαθμός είναι δίκαιος αν και την τελευταία φάση την είχαμε εμείς που μπορούσαμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Βλέπουμε τη συνέχεια κόντρα στον Άρη».

Για το σκεπτικό αλλαγής του Αμπτουλαχί να γίνει αλλαγή ενώ πέρασε μόλις λίγο νωρίτερα στο ματς: «Δεν θέλαμε να μείνουμε με δέκα ποδοσφαιριστές. Είχε κίτρινη κάρτα. Ήταν ένας παίχτης που αγωνιζόταν στο χώρο του κέντρου. Το είπα και στον ίδιο ότι αυτός είναι ο λόγος. Έβλεπα ότι το παιχνίδι είχε πολλές μονομαχίες και ιδιαίτερα ο ίδιος είχε πάρα πολλές να δώσει και φοβόμουν να μην μείνω με δέκα ποδοσφαιριστές».

Βέσκο Μιχαΐλοβιτς (Ανόρθωση): «Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο, ειδικά με την αλλαγή προπονητή και την πρόσληψη του κ. Σακκά. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε φάσεις για γκολ ούτε εμείς, ούτε η Δόξα. Στο δεύτερο ρισκάραμε αρκετά, βάλαμε ότι είχαμε μπροστά, γεμίσαμε την περιοχή, ήμασταν αρκετά επικίνδυνοι όμως δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Στο τέλος, με μια ευκαιρία του Σαντίκ μπορούσε η Δόξα να μας τιμωρήσει. Ευτυχώς για εμάς που δεν χάσαμε τουλάχιστον τον βαθμό. Στο τέλος της ημέρας με όσα είδαμε, ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα».

Για το τι περιμένει στην συνέχεια: «Περιμένω βελτίωση, όπως βελτιωνόμαστε από παιχνίδι σε παιχνίδι. Σήμερα παρά το ότι δεν σκοράραμε, πιστεύω ότι είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και αυτό που περιμένω είναι να σκοράρουμε, διότι δυσκολευόμαστε στο γκολ και αδικούμε τον εαυτό μας. Αν καταφέρουμε και αρχίσουμε να σκοράρουμε, τα παιχνίδια θα είναι πιο εύκολα για εμάς».

Για το αν πιστεύει ότι οι νέοι ποδοσφαιριστές που έκαναν σήμερα ντεμπούτο (Μραζ - Γκερέρο) θα βοηθήσουν ουσιαστικά στον τομέα του σκοραρίσματος: «Όχι το πιστεύω, είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσουν. Το πρώτο δείγμα ήταν πολύ θετικό, παρόλο που έκαναν μόνο δύο προπονήσεις μαζί μας. Δεν είναι εύκολο για ένα παίκτη που έρχεται απ' το εξωτερικό να μπει μέσα στην ομάδα. Είχαν διάθεση, ήταν μέσα στις φάσεις, δείχνουν ότι είναι καλοί παίκτες και ότι θα μας βοηθήσουν».