«Διπρόσωπη» στην Πάφο και πρώτη ήττα για την ΑΕΛ

Κυριακή, 3/9/2023 - 11:30

Μπορεί η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο να είχε θετική παρουσία όμως στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης φάνηκε να μένει από... ιδέες και δυνάμεις, γνωρίζοντας εν τέλει την ήττα από την Πάφο με 3-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Χρίστου Χαραλάμπους μπήκαν... αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο, με αέρα ψυχολογίας από τις προηγούμενες δύο νίκες που πέτυχαν τις προηγούμενες εβδομάδες. Πίεσαν και δημιούργησαν ευκαιρίες στην αντίπαλη περιοχή, με πρωταγωνιστή κατά κύριο λόγο τον Χέντι ο οποίος ήταν και ο σκόρερ του γκολ στο 35ο λεπτό.

Παρ' όλα αυτά, στο δεύτερο ημίχρονο οι «λέοντες» έμοιαζε να είχαν μείνει στα αποδυτήρια. Αρχικά ήρθε η σχετικά γρήγορη ισοφάριση από την Πάφο (51') που άλλαξε το μομέντουμ και τη ψυχολογία στον αγωνιστικό χώρο. Ακολούθως, παρά το γεγονός πως έπρεπε να υπάρξει αντίδραση, η ΑΕΛ φάνηκε να μην έχει τις απαντήσεις στον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο.

Μέσα από το παιχνίδι φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου να έρθει η ανατροπή, κάτι που τελικά έγινε στο 72ο λεπτό και ολοκληρώθηκε στο 89ο. Πλέον, η διακοπή του πρωταθλήματος λόγω εθνικών ομάδων δίνει την ευκαιρία στον Κύπριο τεχνικό να δουλέψει τις αδυναμίες που εμφανίστηκαν για να παρουσιαστεί βελτιωμένη η ΑΕΛ κατά την επανέναρξη.

Τις επόμενες ημέρες θα γίνει και αξιολόγηση του τραυματισμού του Μορέιρα ο οποίος αποχώρησε λίγο πριν το ημίχρονο με πρόβλημα τραυματισμού. Επόμενος αντίπαλος για τους «γαλαζοκίτρινους» η Ομόνοια εντός έδρας για την τέταρτη αγωνιστική. Παιχνίδι το οποίο θα οριστεί (ημερομηνία και ώρα) τις επόμενες ημέρες από την ΚΟΠ.