Διπλό σοκ για τη Σεβίλλη στις καθυστερήσεις, την άφησε… με τη γλύκα η Θέλτα

Σάββατο, 8/4/2023 - 09:09

Το χαλί κάτω από τα πόδια της Σεβίλλης τράβηξε η Θέλτα!

Παρόλο που οι Ανδαλουσιανοί προηγούνταν με δυο γκολ διαφορά ως το 90’, η ομάδα της Γαλικίας κατάφερε να τους αποσπάσει ισοπαλία 2-2.

Το παιχνίδι κυλούσε ιδανικά για τους γηπεδούχους, αν και από το 19’ αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο εξαιτίας αποβολής του Γκεγιέ.

Διότι ο Εν-Νεσίρι τους είχε δώσει προβάδισμα στο 43’ (με ωραία κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ) και ο Ακούνια φαινόταν ότι είχε καθαρίσει το ματς για λογαριασμό τους με φοβερό σουτ στο 81’.

Όταν όμως ο Ροντρίγκες κατάφερε να μειώσει στο 90’ με συρτό σουτ, οι φιλοξενούμενοι πίστεψαν στην ανατροπή.

Και εντέλει την κατάφεραν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρη σε άπιαστη κεφαλιά του Πασιένσια.

Αφότου λοιπόν αποβλήθηκε στο 96’ και ο Ακούνια, η λήξη βρήκε τη Θέλτα να πανηγυρίζει έναν ανέλπιστο πόντο και τη Σεβίλλη να νιώθει ακόμα ανασφάλεια στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.