Δια χειρός Δημητρίου ο πρώτος βαθμός της Εθνικής (ΦΩΤΟ)

Τρίτη, 13/10/2020 - 20:52

Στην «λευκή» ισοπαλία έμεινε η Κύπρος απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν, στο Στάδιο της πόλης Ελμπασάν της Αλβανίας, για την τέταρτη αγωνιστική του Nations League, παίρνοντας τον πρώτο της βαθμό.

Αυτό οφείλειται αποκλειστικά και μόνο στον εξαιρετικό Δημήτρη Δημητρίου, ο οποίος πραγματοποίησε ιδανικό ντεμπούτο με το εθνόσημο και με απίθανες αλλά και σπουδαίες επεμβάσεις κράτησε το μηδέν στην άμυνα της Εθνικής και της χάρισε τον πρώτο βαθμό.

Στο πρώτο μέρος το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, στη συνέχεια έχασε τον ρυθμό, έκανε απανωτά λάθη και χρειάστηκαν οι επεμβάσεις του Δημητρίου και ιδιαίτερα στο 27ο λεπτό όπου απέκρουσε πέναλτι.

Μετά την ανάπαυλα, η Κύπρος είχε καλύτερη εικόνα, δημιούργησε και έχασε περισσότερες ευκαιρίες, με τους Αζέρους πάντως να έχουν μια τριπλή φάση, εκεί όπου ξανά ο Δημητρίου ήταν εκπληκτικός αποκρούοντας δύο απανωτά σουτ, κρατώντας τελικά το μηδέν για το ισόπαλο 0-0.

Οι επόμενες υποχρεώσεις για την Εθνική Κύπρου στο Nations League είναι τον ερχόμενο Νοέμβριο και τους αγώνες με Λουξεμβούργο (14/11) εντός και Μαυροβούνιο (17/11) εκτός.

Στο 13' η πρώτη καλή στιγμή και ήταν από πλευράς Εθνικής μας. Ο Χάμπος κράτησε στη μεσαία γραμμή και έδωσε για τον Τζιωνή, ο οποίος επιχείρησε να απειλήσει με ένα καλό δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Τέσσερα λεπτά μετά το Αζερμπαϊτζάν απάντησε με μεγάλη ευκαιρία, αφού έπειτα από λάθος του Λαΐφη, Σιντάεφ βρέθηκε τετ α τετ με τον Δημητρίου, ωστόσο ο πορτιέρε της Εθνικής μας απέκρουσε το πλασέ.

5

Σε μια άτυχη στιγμή ο Πιέρος Σωτηρίου ένιωσε τράβηγμα στο πίσω μέρος του δεξιού ποδιού και στο 18ο λεπτό έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Στο 21' οι Αζέροι απείλησαν ξανά, με τον Χουσέινοφ να γυρίζει ωραία στην περιοχή για τον Σαντίκοφ, ο οποίος με τη μια έπιασε το πλασέ, ωστόσο η Δημητρίου είπε και πάλι «όχι».

Έξι λεπτά αργότερα το Αζερμπαϊτζάν κέρδισε πέναλτι, μετά από τράβηγμα του Καρώ. Εκτελεστής ο Γκαράγεφ, με τον Δημητρίου να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να το αποκρούει, διώχνοντας σε κόρνερ.

1

Στο 38ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν άλλη μια ευκαιρία, αφού μετά από γέμισμα με εκτέλεση φάουλ στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Σιντάεφ και επιχείρησε από κοντά το σουτ, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Κύπρου απέκρουσε και πάλι, αυτή τη φορά με τα πόδια.

Στο 62' η πρώτη στιγμή του δευτέρου μέρους και από πλευράς Εθνικής. Ο Πίττας από δεξιά γύρισε στην περιοχή για τον Χριστοφή, ο οποίος επιχείρησε με τακουνάκι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, δίχως να καταφέρει να την βρει και στην εξέλιξη της φάσης ο Αντωνίου δοκίμασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

6

Η Κύπρος στο 74ο λεπτό κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, λίγο έξω από την περιοχή, με τον Κάστανο να δοκιμάζει την απευθείας εκτέλεση, ωστόσο δεν ήταν η ιδανική με τη μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

Στο 77' η Εθνική βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Πίττα σε καλή θέση έξω από την περιοχή να δοκιμάζει το σουτ, δεν είχε όμως την ιδανική δύναμη και έφυγε άουτ.

Δύο λεπτά μετά το Αζερμπαϊτζάν έχασε τριπλή ευκαιρία. Οι Αζέροι αρχικά βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Δημητρίου να αποκρούει άλλο ένα τετ α τετ του Σιντάεφ, στη συνέχεια ο Γκιότσιουκ έκανε το σουτ, όπου και πάλι απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Εθνικής και ο ίδιος με νέο σουτ έστειλε τη μπάλα έξω.

8

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Εθνική Κύπρου δια χειρός Δημητρίου πήρε τον πρώτο της βαθμό στον όμιλο.

Αζερμπαϊτζάν (Τζιάνι ντε Μπιάζι): Μαγκομεντάλιγεφ, Α. Χουσέινοφ, Μπαντάλοφ, Μουσταφαζάντε (73′ Σεϊντίγεφ), Κρίβοτσουκ, Ιμπραχίμλι (56′ Ντινίγεφ), Γκαράγεφ, Μουσταφάγεφ, Σαλάχλι (56′ Αλασκάροφ), Σαντίκοφ (71′ Χατζίγεφ), Σιντάεφ (81′ Γκορμπάνι).

Κύπρος (Γιόχαν Βάλεμ): Δημητρίου, M. Αντωνίου, Καρώ, Λαΐφης, Γουίλερ, Χριστοφή (69′ Λοΐζου), Κυριάκου (46′ Ζαχαρίου), Αρτυματάς, Τζιωνής (81′ Κούσουλος), Κάστανος, Σωτηρίου (18′ Πίττας).