Δεύτερη σερί νίκη των Τίμπεργουλβς επί των Μάβερικς

Κυριακή, 8/10/2023 - 09:10

Απόλαυσε για άλλη μία μέρα μπάσκετ το Άμπου Ντάμπι!

Οι Τίμπεργουλβς και οι Μάβερικς έδωσαν τον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για την preseason του NBA στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, με νικητές ξανά τους πρώτους (104-96), όπως και πριν λίγες μέρες.

Οι «λύκοι» ήταν κυρίαρχοι από την πρώτη περίοδο και είναι χαρακτηριστικό πως δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα μετά από αυτή, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη. Φυσικά, το αποτέλεσμα καμία σημασία δεν έχει σε τέτοιου είδους παιχνίδια, με τον χρόνο να μοιράζεται και τους βασικούς να μην αγωνίζονται για παραπάνω από ένα 20λεπτο.

Κορυφαίος της αναμέτρησης για τους νικητές στα 16' λεπτά που έπαιξε ήταν ο Ναζ Ριντ, που πρόλαβε να βάλει 14 πόντους, όσους και ο Καρλ-Άντονι Τάουνς. 13 πόντους πέτυχε ο Άντονι Έντουαρντς, και 7 πόντους με 5 ριμπάουντ μέτρησε ο Ρούντι Γκομπέρ.

Από πλευράς Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς έπαιξε για μόλις 19 λεπτά, όμως πρόλαβε να κάνει τα... μαγικά του, έχοντας 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ξεχώρισε ο Τζέιντεν Χάρντι με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, κανείς άλλος διψήφιος για το Ντάλας.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 43-53, 70-81, 96-104