Δεύτερη φιλική νίκη για την Ανόρθωση

Κυριακή, 30/7/2023 - 20:50

Νικηφόρα ολοκληρώθηκε το τρίτο φιλικό της Ανόρθωσης, η οποία επικράτησε με 6-0 του Ονήσιλου, στο δημοτικό στάδιο της Σωτήρας, για την προετοιμασία των δύο ομάδων.

Ο Νταβίντ Γκαγίεχο είχε ακόμη μια φορά την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές και να δοκιμάσει νέα πράγματα, όσον αφορά τα θέματα τακτικής και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, ενόψει της συνέχειας.

Στα του αγώνα η «Κυρία» ακόμη μια φορά ήταν καταιγιστική και είχε... πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με πέντε διαφορετικούς ποδοσφαιριστές να σπρώχνουν την μπάλα στα δίχτυα. Ανεπίσημο ντεμπούτο έκανε και το νεότερο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Οσεϊνού Τιούνε.

Τις... ορέξεις του για ακόμη μια φορά έδειξε ο Καστέλ, ο οποίος σκοράρει δις στο 29ο και 31ο λεπτό αντίστοιχα, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Φερέιρα μετά από καταπληκτική ατομική του ενέργεια έκανε το 3-0. Πριν την λήξη του πρώτου μέρους ο Μαρμούκ ανέβασε τον δείκτη των γκολ σε 4.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, με τον Ιωάννου να πενταπλασιάζει το σκορ στο 64ο λεπτό από την άσπρη βούλα και τον Παρούτη να βάζει το... κερασάκι στην τούρτα στο 79ο λεπτό.