Δεύτερη φιλική ήττα για την ΑΕΚ στην Αυστρία

Κυριακή, 16/7/2023 - 20:15

Την δεύτερη της ήττα επί αυστριακού εδάφους με 2-1 από την Κισβάρντα γνώρισε η ΑΕΚ, σε φιλικό αγώνα, για το βασικό στάδιο προετοιμασίας της ομάδας.

Σε ακόμη ένα ματς ο Χοσέ Λουίς Όλτρα είχε την δυνατότητα να χρησιμοποιήσει αρκετούς ποδοσφαιριστές και να δοκιμάσει νέα πράγματα, συγκεντρώνοντας ενδιαφέρον στοιχεία, που μπορεί να χρησιμοποιήσει ενόψει της συνέχειας.

Η Ουγγρική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό, εκμεταλλευόμενη αμυντικό λάθος των «κιτρινοπράσινων».

Οι Λαρνακείς έβγαλαν αντίδραση και απείλησαν δις στο 21ο λεπτό, με τον Γκάμα να επιχειρεί το σουτ και την μπάλα να κοντράρει στα σώματα καταλήγοντας κόρνερ, ενώ στην συνέχεια ο Κωσταντή πραγματοποίησε νέο πλασέ από πλάγια θέση, που όμως ήταν άστοχο.

Εννέα λεπτά αργότερα η Κισβάρντα απάντησε με τετ-α-τετ, όμως ο Τούμπας της είπε «όχι», πραγματοποιώντας δύσκολη απόκρουση με τα πόδια.

Μετά την ανάπαυλα η ΑΕΚ έψαξε την ισοφάριση και στο 50ο λεπτό έχασε σημαντική ευκαιρία, με τον Ρομπέρζ να παίρνει την κεφαλιά, μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τελικά το γκολ βρήκαν οι αντίπαλοι, με τον Άνταμ Τσέκους να κάνει το 2-0 με πλασέ. Στην συνέχεια η ομάδα της Λάρνακας δεν πτοήθηκε και ανέβασε παραπάνω την απόδοση της, μειώνοντας το σκορ στο 71ο λεπτό με τον Γκιούρτσο.

Το ματς ολοκληρώθηκε με τους «κιτρινοπράσινους» να χάνουν δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 75ο και 89ο λεπτό. Στην πρώτη ο πορτιέρο της Ουγγρικής ομάδας απέκρουσε σουτ του Φακούντο, ενώ ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του ενενηντάλεπτου, ο Γκιούρτσο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.