Χωρίς να «ιδρώσει» στην επόμενη φάση η Ένωση

Τετάρτη, 19/12/2018 - 16:32

Η ομάδα του Παραλιμνίου χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα και αντίσταση από τον Διγενή Ορόκλινης πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Η Ένωση σκόρπισε με 5-1 τον αντίπαλο της στο «Τάσος Μάρκου» με 4 διαφορετικούς «δράστες».

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Ράσμουσεν μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μαγκάτε διπλασίασε τα τέρματα των «βυσσινί». Μέχρι το 20ο λεπτό η Ένωση είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι καθώς ο Πίττας έκανε το 3-0 με τον Ουντότζι στο 35ο λεπτό να ανεβάζει κι άλλο τον δείχτη του σκορ το οποίο ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Με το σκορ στο 4-0 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου τα πάντα είχαν κριθεί και το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Στο 50ο λεπτό η ομάδα του Παραλιμνίου έκανε τα τέρματα της πέντε και πάλι με τον Πίττα.

Η ομάδα της Ορόκλινης στο 62ο λεπτό έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο σκορ καθώς ο Μπολμποσιάν αστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι με τον τερματοφύλακα της Ένωσης να βγαίνει νικητής στην «μονομαχία» τους. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους τελικά ήρθε στο 85ο λεπτό από τον Κουμάση από την «άσπρη βούλα».

Ένωση: Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Κυριάκου, Μαγκάτε, Ριέρα, Κουμής, Ουντότζι, Βαλλιάνος, Μαϊσουράτζε, Πίττας, Ράσμουσεν.

Διγενής Ορόκλινης: Κωνσταντίνου, Κουμάσης, Ντιμιτρόφ, Νικηφόρου, Μπολμποσιάν, Σιήκκη, Νικολάου, Στυλιανού, Λοϊζίδης, Χούτρης, Βελκόφ.