Champions League:Βάλθηκαν να... τρελάνουν την Ευρώπη τα «μωρά» του Άγιαξ(ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 30/4/2019 - 23:57

Συνεχίζει τις εντυπωσιακές εμφανίσεις ο Άγιαξ στο Champions League. Μετά τις Ρεάλ Μαδρίτης και Γιουβέντους ήταν η σειρά της Τότεναμ. Η Ολλανδική ομάδα επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό των Εγγλέζων με 1-0 στο Λονδίνο χάρη στο γκολ του Φαν Ντε Μπέεκ στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πλέον με αυτή τη νίκη ο Άγιαξ έχει αποκτήσει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στον μεγάλο τελικό της Μαδρίτης.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη εβδομάδα στις 08/05.

Να θυμίσουμε ότι αύριο (01/05) η Μπαρσελόνα φιλοξενεί τη Λίβερπουλ στον δεύτερο ημιτελικό του θεσμού.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου δεν είχαμε τη μεγάλη ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες. Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά συγκρατημένα στην αναμέτρηση ελέω και της κρισιμότητας του παιχνιδιού.

Στο 14ο λεπτό, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του ο Άγιαξ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Φαν Ντε Μπέεκ. Ο νεαρός άσος του Αίαντα ήρε την κάθετη πάσα μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Λιορίς που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Στο 24ο λεπτό ο Άγιαξ έχασε εκ νέου μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του και πάλι με τον Φαν Ντε Μπέεκ ο οποίος αυτή τη φορά νικήθηκε από τον Γιορίς. Οι ποδοσφαιριστές του Άγιαξ αντάλλαξαν την μπάλα με εκπληκτικό τρόπο, ο Φαν Ντε Μπέεκ βρέθηκε πάλι μόνος του στην περιοχή και πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο Λιορίς έδιωξε με τα πόδια την εστία του.

Στο 26ο λεπτό η Τότεναμ έχασε την πρώτη της αξιόλογη στιγμή στην αναμέτρηση. Μετά από φάουλ που κέρδισαν οι Λονδρέζοι ο Γιορέντε πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Ονάνα.

Στο 46ο λεπτό ο Άλι έκανε εντυπωσιακή ενέργεια έδωσε στον Γιορέντε ο οποίος έκανε το σουτ όμως ο Ονάνα έσωσε την εστία του.

Ένα λεπτό αργότερα είχαμε δυνατό σουτ από τον Τγκλιαφίκο, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Γιορίς.

Στο 51ο λεπτό στην αντεπίθεση ο Άγιαξ με τον Νέρες που γύρισε την μπάλα στον Ντάντιτς που έκανε το σουτ. Σωτήρια άμυνα από τον Ρόουζ που έδιωξε την μπάλα με τάκλιν.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου στα αρχικά στάδια ήταν πολύ διαφορετική από το πρώτο μισό. Οι δύο ομάδες μπήκαν με αρκετή όρεξη στον αγωνιστικό χώρο όμως η Τότεναμ ήταν αυτή που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 78ο λεπτό ο Άγιαξ έχασε δοκάρι. Ο Μαζραουί κουβάλησε την μπάλα από το κέντρο μέχρι και την περιοχή της Τότεναμ. Έδωσε στον Τάντιτς που με την μια έδωσε στον Νέρες. Το σουτ του Βραζιλιάνου σταμάτησε στο δοκάρι.

Τότεναμ (Ποτσετίνο):  Λορίς, Τρίπιερ (Φόiθ 79'), Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Φερτόγκεν (Σισοκό 39), Γουανιάμα, Ρόουζ (Ντέιβις 79'), Έρικσεν, Άλι, Μόουρα, Γιορέντε

Άγιαξ (Τεν Χαγκ): Ονανά, Φέλτμαν, Ντε Λιχτ, Φαν Ντε Μπικ, Νέρες, Τάντιτς, Μπλιντ, Σονε (Μαζραουί 64'), Ντε Γιονγκ, Ζίγιετς (Χούντελαρ 87'), Ταλιαφίκο