Champions League:Νικήτρια στην «τιτανομαχία» η Τότεναμ, πέρασε άνετα η Λίβερπουλ

Τετάρτη, 17/4/2019 - 23:58

Συμπληρώθηκε η τετράδα των ημιτελικών του Champions League με τις Τότεναμ και Λίβερπουλ να βγαίνουν νικήτριες από τις αναμετρήσεις τους.

Σε ένα τρομερό παιχνίδι στο Μάντσεστερ, η Τότεναμ με τη βοήθεια του VAR στο τέλος κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση παρά την ήττα με 4-3 καθώς εκμεταλλεύτηκε την εντός έδρας νίκη του πρώτου αγώνα με 1-0.

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς η ομάδα του Κλοπ αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος εν τέλει επικράτησε άνετα με 4-1 της Πόρτο και πέρασε πανηγυρικά στα ημιτελικά.

Να σημειώσουμε ότι τα τέσσερα πρώτα γκολ στην αναμέτρηση στο Μάντσεστερ αποτελούν τα γρηγορότερα τέσσερα γκολ από το ξεκίνημα αναμέτρησης στην ιστορία του Champions League.

Τα ζευγάρια που διαμορφώθηκαν είναι Τότεναμ - Άγιαξ και Μπαρσελόνα - Λίβερπουλ με τις αναμετρήσεις να είναι προγραμματισμένες για τις 30 Απριλίου και 1η Μαΐου.

Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ 4-3

Απίθανο παιχνίδι στο Ethihad με το «καλημέρα». Οι δύο ομάδες να σκόραραν πέντε φορές μόλις σε δεκαέξι λεπτά.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Στέρλινγκ με αταπληκτική κίνηση και με απίθανο φαλτσαριστό σουτ έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Η Τότεναμ είχε άμεσα την απάντηση με δύο καταπληκτικά γκολ του Σον στο 7ο και 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων διάρκεσε μόλις ένα λεπτό καθώς η Μάντσεστερ Σίτι ισοφάρισε στην αμέσως επόμενη φάση με τον Μπερνάρντο Σίλβα.

Η Σίτι πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 21ο λεπτό με τον Στέρλινγκ.

Μετά τα πέντε γκολ και τον «τρελό» ρυθμό του πρώτου 20λεπτού ο ρυθμός της αναμέτρησης στη συνέχεια έπεσε κάπως.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι μπήκε «φουριόζα» και στο 59ο λεπτό κατάφερε να κάνει το 4-2 με τον Σέρχιο Αγουέρο. Σκορ που της έδινε το προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά.

Η Τότεναμ είχε και πάλι την απάντηση καθώς 15 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 74ο λεπτό έκανε το 4-3 με κεφαλιά του Γιορέντε.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα έδειξε τεράστια ψυχολογικά αποθέματα και έφτασε μια ανάσα από την πρόκριση καθώς βρήκε το γκολ στο τέλος με τον Στέρλινγκ όμως το VAR είχε άλλη άποψη και ακύρωσε το γκολ.

Μάντσεστερ Σίτι : Έντερσον, Ουόκερ, Μεντί (Σανέ 84'), Κομπανί, Λαπόρτ, Γκιντογκάν, Σίλβα (Φερναντίνιο 63'), Ντε Μπρόινε, Μπ. Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγκουέρο

Τότεναμ: Γιορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνγκεν, Ρόουζ, Ουανιάμα, Σισοκό (Γιορέντε 41'), Άλι, Έρικσεν, Σον, Μόουρα (Ντέιβις 81')

Πόρτο - Λίβερπουλ 1-4

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς η Λίβερπουλ στην Πορτογαλία είναι αγνώριστη και δέχεται συνεχείς πιέσεις από την Πόρτο η οποία ψάχνει το γκολ για να ξανά μπει στο κόλπο της πρόκρισης.

Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης η ομάδα του Κλοπ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Μανέ ο οποίος πλάσαρε από κοντά μετά το γύρισμα του Σαλάχ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ επικύρωσε την πρόκριση της με συνοπτικές διαδικασίες.

Αρχικά, ο Σαλάχ έκανε το 2-0 στο 65ο λεπτό όμως η Πόρτο μείωσε άμεσα με τον Μιλιτάο στο 69ο λεπτό. Στη συνέχεια ο Φιρμίνο έκανε το 3-1 για τους «κόκκινους» στο 77ο λεπτό ενώ ο Βαν Ντάικ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Πόρτο: Κασίγιας, Μιλιτάο, Φελίπε, Πέπε, Τέγιες, Κορόνα (Σάντος 78'), Ντανίλο, Ερέρα, Μπραχίμι (Κόστα 78'), Οτάβιο (Σοάρες 46'), Μαρεγκά

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ (Γκόμεθ 66'), Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον (Χέντερσον 71'), Φαμπίνιο, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ, Οριγκί (Φιρμίνο 46')