Champions League: Μίλαν και Ρεάλ έκλεισαν θέση στα ημιτελικά

Τρίτη, 18/4/2023 - 23:58

Μίλαν και Ρεάλ Μαδρίτης πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League!

Οι «ροσονέρι» άντεξαν στην πίεση της Νάπολι και με το ισόπαλο 1-1, πανηγύρισαν την πρόκριση στους «4» με συνολικό σκορ 2-1.

Στο άλλο παιχνίδι, η Ρεάλ υπερασπίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού και σε συνδυασμό με το 2-0 της αποψινής αναμέτρησης άφησε εκτός συνέχειας τη Τσέλσι με συνολικό σκορ 4-0.

H τετράδα των ημιτελικών ολοκληρώνεται αύριο (19/04 - 22:00) με άλλες δύο αναμετρήσεις.

Η Μπάγερν φιλοξενεί στο Μόναχο τη Σίτι, με τους «πολίτες» να έχουν το υπέρ τους 3-0 της πρώτης αναμέτρησης. Στο Μιλάνο, η Ίντερ θα επιδιώξει να υπερασπιστεί το υπέρ της 2-0 της πρώτης αναμέτρησης κόντρα στην Μπενφίκα.

Ο νικητής του Ίντερ - Μπενφίκα θα αντιμετωπίσει τη Μίλαν, ενώ ο νικητής του Μπάγερν Μονάχου - Μάντσεστερ Σίτι θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Νάπολι - Μίλαν: 1-1 (1-2)

Το πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης βρήκε τη Νάπολι να πιέζει ασφυχτικά τη Μίλαν, χωρίς όμως να καταφέρνει να αξιοποιήσει την υπεροχή της.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Μίλαν κέρδισε πέναλτι (21') μετά από ανατροπή του Λεάο από τον Ρουί. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζιρού, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Μερέτ.

Οι «ροσονέρι» λίγο πριν την ανάπαυλα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Λεάο τους πέρασε όλη την αντίπαλη άμυνα, χωρίς να τον πιάσει κανείς, «έσπασε» στον Ζιρού και εκείνος από κοντά πήρε... εκδίκηση για το χαμένο πέναλτι κάνοντας το 1-0 (43').

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως αναμενόταν η Νάπολι αύξησε την πίεση της προσπαθώντας να μπει ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Δημιούργησε ευκαιρίες, όμως ήταν όλες άστοχες, μη μπορώντας να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Μενιάν.

Δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90ου λεπτού, η Νάπολι κέρδισε πέναλτι, μετά από χέρι του Τομόρι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κβαρατσχέλια, μη μπορώντας να νικήσει τον Γάλλο τερματοφύλακα της Μίλαν.

Στις καθυστερήσεις ο Οσιμέν ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά, όμως δεν υπήρχε χρόνος για το κάτι... παραπάνω για τους «παρτενοπέι».

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ, Χεσούς, Ρούι (Ολιβέιρα 34'), Οσιμέν, Ραχμάνι (Όστιγκορντ 75'), Ζιελίνσκι (Ρασπαντόρι 75'), Πολιτάνο (Λοζάνο 34'), Ντι Λορέντζο, Λομπότκα, Κβαρασχέλια, Ντομπελέ (Ελμάς 64')

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Μπενασέρ, Τονάλι, Ζιρού (Ορίγκι 68'), Ντίαζ (Μεσσίας 59'), Λεάο (Σαλεμάκερς 84'), Ερνάντεζ, Τομόρι, Κιάερ, Κρούνιτς

φ

Τσέλσι - Ρεάλ Μαδρίτης: 0-2 (0-4)

Ύστερα από γύρισμα από δεξιά και κόντρα, η μπάλα έφτασε στον Καντέ, ο οποίος έπιασε σουτ με το... καλάμι, βλέποντας τη μπάλα να περνά ξυστά από το αριστερό δοκάρι με τη συμπλήρωση έντεκα λεπτών στην αναμέτρηση. Ο Ροντρίγκο ελίχθηκε εντός περιοχής της Τσέλσι, έπιασε το διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να σταματά στην αριστερή δοκό στο 20ο λεπτό.

Oι «μπλε» στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έχασαν νέα μοναδική στιγμή για να ανοίξουν το σκορ με τον Κουκουρέγια. Μετά από ωραία κυκλοφορία από τους παίκτες της Τσέλσι και γύρισμα από δεξιά, ο Ισπανός βρέθηκε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι και επιχείρησε το σουτ, όμως ο Κουρτουά έσωσε τη Ρεάλ.

Η «Βασίλισσα» άνοιξε το σκορ (58') με τον Ροντρίγκο και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκριση στην τετράδα. Τρομερά γρήγορη εκδήλωση αντεπίθεσης με τους Ροντρίγκο και Βινίσιους να παίζουν το «1-2», με τον πρώτο από κοντινό σημείο να βρίσκει δίκτυα.

Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά, με το τελευταίο ημίωρο να μοιάζει διαδικαστικού χαρακτήρα.

Μάλιστα οι «μερένχες» βρήκαν και δεύτερο γκολ ξανά με τον Ροντρίγκο (80'). Μετά από γύρισμα από αριστερά, ο Βαλβέρδε την κατάλληλη στιγμή, «έσπασε» στον Ροντρίγκο, με τον τελευταίο να σκοράρει προ κενής εστίας για το 2-0.

Τσέλσι (Φρανκ Λάμπραντ): Κέπα, Έντσο (Στέρλινγκ 67'), Σίλβα, Καντέ, Κόβασιτς, Τσάλομπαχ, Γκάλαχερ (Φέλιξ 67'), Τζέιμς, Χάβερτς (Μάουντ 77'), Κουκουρέγια (Μούντρικ 67'), Φοφανά

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (Νάτσο 82'), Μιλιτάο, Αλάμπα (Ρίντιγκερ 46'), Κρόος (Θεμπάγιος 76'), Μόντριτς, Καμαβιγκά, Βαλβέρδε, Βινίσιους, Ροντρίγκο (Ασένσιο 82') Μπενζεμά (Τσουαμενί 71')